Днес изтича срокът, който България е дала на руската „Атомстройекспорт“, за да изтегли иска си срещу НЕК от арбитражния съд в Париж заради проекта АЕЦ „Белене“. Ако до дни компанията не спре съдебната процедура, Националната електрическа компания (НЕК) ще заведе насрещен иск срещу нея в Женева за 61 млн. евро.
Преди две седмици стана ясно, че руската страна е завела иска за 58 млн. евро за неразплетени разходи за закупено оборудване на АЕЦ „Белене“. И двете суми са реално дължими разходи по проекта, стана ясно от изказване на енергийния министър преди седмица.
"Според мен те (бел.ред. - руската страна) разбраха, че няма смисъл да пълним джобовете за юридически услуги, и по-добрият начин, ако искат нещо да се прави по проекта, е да оттеглят иска си", обясни министър Трайчо Трайков в неделя.
Министърът посочи, че НЕК е предложила няколко варианта на руската комания, която най-късно до няколко дни трябва да реши как ще действа от тук нататък.
Едно от предложенията е двете страни да приспаднат задълженията си до момента и да продължат работа по проекта.
„Атомстройекспорт“ е дъщерна компания на „Росатом“. През 2006 г. дружеството е избрано за строител на централата. След подписването на договора има вече 13 анекса за предоговаряне на техническите параметри на проекта.
Последният анекс между „Атомстройекспорт“ и НЕК беше сключен в началото на юли и дава отсрочка за договаряне между двете страни до 30 септември.
Реално в момента проектът е в застой заради юридическите хватки и условията поставени от българска страна за безопасността на централата.
Според първоначалното споразумение цената на централата трябва д абъде около 4 млрд. евро. При последните преговори руснаците настояваха за близо 7 млрд. евро, а България искаше АЕЦ „Белене“ да не е повече от 5,5 млрд. евро.
Очаква се консултантът HSBC да се произнесе по условията на договора и цената на проекта, които ще бъдат изгодни за страната ни. Още политически новини четете в Dnes.bg