fallback

Държавният резерв отпуска самолетно гориво за морските летища

Засега ще бъдат освободени около 1800 тона самолетно гориво, които ще стигнат за около седмица

12:45 | 30.07.11 г.
Автор - снимка
Създател

 

От държавния резерв ще бъдат освободени около 1800 тона самолетно гориво за морските летища, съобщи пред журналисти министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков, цитиран от БТА. Трайков е подписал нареждането за това късно снощи, след като има взето решение на МС на подпис, с което се разрешава на резерва да направи тази стъпка, поясни министърът.

Нарежда се да се освободят авиационни горива за едноседмичнопотребление. Една част от горивата се съхраняват в складове на "Лукойл". Министърът съобщи, че за следващия период снабдяването с гориво ще става от алтернативни доставчици.

С Министерството на финансите и Агенция "Митници" са уредени процедурите по освобождаването на тези горива, което ако се наложи може да стане и в почивните дни, но това по думите на министъра няма да се наложи. Морските летища имат гориво за няколко дни.

Трайков съобщи, позовавайки се на информация от транспортното министерство, че няма отменени чартърни полети. 

В отговор на въпрос министърът каза, че за него като министър основното е възможно най-бързо "Лукойл нефтохим" отново да се върне в нормалното си функциониране. По думите му това е отговорност на мениджмънта на компанията. 

„Не можем да си позволим да загубим такава компания, условието е да отговарят на всички изисквания на закона и очакваме от тях това да се случи възможно най-бързо, каза министърът. По информация от финансовия министър, компанията има нагласа да ускори монтирането на необходимите измервателни уреди.

Трайков каза, че според него механизъм за реакция на държавата в случая с "Лукойл" е това представителят на държавата в надзорния съвет на компанията да поиска извънредно събиране на съвета, на което да се обсъди точката с монтирането на уредите. 

Министърът съобщи, че до понеделник "Атомстройекспорт" трябва да каже дали оттегля иска срещу НЕК или не. В зависимост от това страната ще реши дали да заведе контраиск. Трайков обаче смята, че е безсмислено двете страни да харчат пари за съд и адвокати.

На 22 юли НЕК обяви намерение да започне съдебна процедура за предявяване на свой иск за неплатено оборудване на стойност 61 млн. евро при получаване на официално писмо от руската страна за заведено дело срещу българската компания.

Руските медии съобщиха, че "Атомстройекспорт" е внесла в Международния арбитражен съд към Международната търговска палата в Париж иск за 58 милиона евро закъснели плащания от НЕК за работа по строителството на АЕЦ "Белене".

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 22:55 | 12.09.22 г.
fallback