БДЖ има запаси от горива за около една седмица, съобщиха от Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията. Предвид прекратяването на работата на „Лукойл Нефтохим Бургас“ поради отнетия й преди 2 дни лиценз за данъчен склад и съответно спиране на доставките на горива, е създадена необходимата организация и ще бъдат намерени алтернативни доставчици на горива, посочиха от ведомството.
Намеренията са това да стане чрез борсови сделки, като се използва клаузата „поради форсмажорни обстоятелства“, за да не се нарушат клаузите по 5-годишния договор с „Лукойл”, сключен миналата година. Горивата, които „Холдинг БДЖ” ЕАД използва, се доставят 100% от „Лукойл България”, който е единственият дистрибутор в страната на горивата на бургаската рафинерия.
Единствената компания, която доставя горива на авиокомпаниите, кацащи на летище София, е „Лукойл Ейвиейшън България” ЕООД. В случай на извънредни обстоятелства авиационните компании могат да извършат танкиране (зареждане на по-големи количества от летището, от което излитат), за да осигурят полета си до следващата дестинация, посочват още от транспортното министерство.
Пристанищата в страната имат достатъчно налични горива. Те имат възможност да осигурят от други доставчици необходимите им количества горива за изпълнение на ежедневните им дейности.
По нареждане на министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията Ивайло Московски вече е създаден щаб за действие, който да извърши анализ на наличните количества гориво в дружествата от системата на министерството.