fallback

Златев: Авантюра е правителството да няма план за снабдяване на страната без Лукойл

Лукойл Нефтохим Бургас спазва всички условия на българската и европейската отчетност, заявиха от компанията

16:16 | 28.07.11 г. 22
Автор - снимка
Създател

Валентин Златев. Снимка: БТА

Лукойл България винаги е подкрепяло усилията на всички правителства за максимална прозрачност в петролния сектор и именно нашата компания е един от инициаторите за въвеждане на специални измервателни уреди в данъчните складове. Това каза на специална пресконференция в София днес изпълнителният директор на „Лукойл България“ Валентин Златев.

Пресконференцията е във връзка с отнетия вчера лиценз за данъчен склад на "Лукойл Нефтохим Бургас", което практически спира работата на рафинерията.

Златев припомни, че „Лукойл България“ е най-големият данъкоплатец в страната. За последните 10 години компанията е платила над 21 млрд. лв. данъци и е направила инвестиции за 2,35 млрд. долара, а в момента е в процес на изпълнение на инвестиция в сероочистващото производство на обща стойност 1,4 млрд. долара.

Компанията се съобразява изцяло с българското законодателство и има пълна отчетност на влезлите и излезлите от рафинерията горива според европейските стандарти. Още обаче миналата година с влизането на т. нар. Наредба 3, която задължава данъчните складове да монтират специални измервателни уреди, беше ясно, че за краткия срок от 1 година рафинерия с размерите на „Лукойл Нефтохим Бургас“ не е възможно да ги монтира, заяви Златев.

По думите му митниците са били подробно информирани за графика на монтиране на уредите, като по-голямата част от тях вече са монтирани и са на стойност 16 млн. долара. Уредите, които предстои да се монтират са на стойност 11 млн. долара.

Началникът на управление „Нефтопреработка“ в „Лукойл Русия“ Олег Дуров обясни от своя страна, че въпросните уреди не са стандартни разходомери. Необходим е инженерен проект за целия комбинат, след което трябва да се направи специална поръчка, която се изпълнява само от специализирани фирми. Една от тези фирми поиска за производството на уредите срок от 3 години, допълни Дуров. Той добави, че за монтирането на измервателни уреди в Италия на подобна на бургаската рафинерия е бил даден срок от 5 години, а не от една.  

Само в рафинерията в Бургас са необходими около 400 такива уреда, а такива уреди са необходими и за данъчния склад в Росенец. И в момента в рафинерията продължават да се монтират уреди, въпреки че комбинатът е в процес на спиране на работа, посочи Златев.

Той подчерта, че пълното спиране на рафинерията ще стане до около ден и половина. Ако за този период се намери решение на проблема, то повторното пускане на предприятието няма да е трудно. В противен случай, за да заработи рафинерията на пълен капацитет, ще са необходими седмици, каза Златев. В най-добрия случай, ако производството на комбината спре само за дни, като се имат предвид и разходите за спиране и пускане от по няколко милона лева, то загубите на компанията ще бъдат в рамките на няколко десетки милиона лева, изчисли Валентин Златев. Той допълни, че в момента към Бургас пътуват 4 танкера с нефт, които Лукойл при създалото се положение "ще се опита да продаде".  

Авантюра е, ако правителството няма план как ще снабдява страната с горива без горивата на „Лукойл България“, заяви във връзка с журналистически въпрос Златев.

Той даде пример, че 176 самолета, кацащи на летищата в Русе и Варна, се зареждат с керосин от Лукойл и сега не е ясно кой ще ги снабдява.

Около 500 хил. тона горива на Лукойл ползват държавни фирми и организации, които дължат на „Лукойл България“ 100 млн. лв. и ние ги зареждаме „на юнашко доверие“, каза Златев. Близо половината от товарите на БДЖ са товари на „Лукойл България“ и те са едни от големите длъжници на компанията.

По всяка вероятност горива на бензиностанциите ще има за следващите 20-ина дни, като се имат предвид запасите на „Лукойл България“ и други по-големи фирми в страната, коментира Златев във връзка с друг журналистически въпрос. Той обаче отказа да коментира колко време очаква да продължи въпросната ситуация, т.е. „Лукойл България“ да не снабдява с горива страната.

По всяка вероятност ако спре работата на рафинерията, „Лукойл България“ ще започне да купува горива от чужбина, посочи Златев. По думите му засега от рафинерията в Бургас не е уволнен (поради спиране на работата й) нито един от около 6000 работещи там.

Според предоставени по-рано данни, Лукойл България (единственият дистрибутор у нас на горивата на бургаската рафинерия) има пазарен дял от 60-70% при пазара на едро и към 25% - при пазара на дребно (бензиностанциите).

Златев не пожела да коментира дали цените на горивата ще нараснат при така създалата се ситуация и дали ще бъде необходимо държавата да разблокира държавния резерв, който по принцип се използва при природни бедствия.

На въпрос относно евентуалното си познанство с хора от правителството, Валентин Златев отговори: "Не съм познавал никой от сегашните министри, преди да станат такива, с изключение на Вежди Рашидов. Министър-председателя Бойко Борисов познавам от много години, но това няма нищо с работата."

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 10:22 | 13.09.22 г.
fallback