Гурбетчиите остават инвеститор номер 1 в българската икономика, съобщи bTV.
Над 300 млн. евро са изпратили българите, работещи в чужбина, на близките си в страната за първите пет месеца на годината.
Тенденцията да се изпращат все по-големи суми отвън се запазва въпреки финансовата криза в Европа. Само през месец май българите в чужбина са превели на свои близки над 77 млн. евро. Това е абсолютен рекорд откакто централната ни банка води подобна статистика.
Сумите, изпращани към България, нарастват с всяка изминала година. Увеличението е близо 2% на годишна база. Икономистите отдават това от една страна на по-стабилните доходи на българите зад граница, а от друга - на все по-голямата нужда от пари на близките им тук.
По официални данни повече от 1,2 млн. българи работят и живеят зад граница.
Най-щедри са българите, работещи в Италия, като по официални данни там живеят повече от 70 хил. наши сънародници. Всеки един от тях заделя средно по 370 лева на месец за семейството си у нас.
Все по-малко пари пращат емигрантите от САЩ и Канада. Причината не е нито в разстоянието, нито в доходите, а в това, че стандартът на живот в тези страни е много по-висок и остават по-малки суми за пращане у дома.
"Изпращането на парични трансфери за много страни, не само за България, но особено за Югоизточна Европа, за държави като Албания и Молдова, като суми представляват много по-голям обем, отколкото са преките чуждестранни инвестиции", казва доц. Искра Христова от Института за икономически изследвания.
Внушителните суми, които изпращат гурбетчиите на близките си, не са в състояние да компенсират изтичането на мозъци, коментират икономистите. Основните разходи на българите в Испания например отиват в местната икономика, а не в България. 60% от работещите там имат собствено жилище.
"Те инвестират в чужда държава, в чужда икономика. Има огромно значение това къде се осъществяват главните разходи", смята още доц. Искра Христова.
По всичко личи, че Източна Европа ще продължи да преживява с пари от емигранти. 50% от българите в Италия, където е една от най-големите ни общности, са заявили, че нямат никакво намерение да се връщат у дома.