Близо 3 млрд. лв. ще инвестира Министерството на отбраната (МО) в приоритетни проекти в периода от 2011 до 2020 г., съобщи заместник-министърът на отбраната Валентин Радев на конференция за бъдещето на българската отбранителна промишленост.
Около 2 млрд. лв. са заложени в 13 приоритетни проекта за модернизацията на армията Сред тях са изграждане на батальонна бойна група в състава на една от механизираните бригади, модернизиране на фрегатите от клас Е-71, поддръжка на самолетите МиГ-29, логистична подкрепа за вертолетите "Пантер" и "Кугър" и др.
За снабдяването на армията с нов тип бойни самолети ще са необходими още около 1 млрд. лева.
Според Радев основната цел на министерството е да задържи разходите за отбрана през следващите години в рамките на 1,5 на сто от БВП. По брой военнослужещи на десет хиляди души от населението България се нарежда на второ място в Евросъюза с 45 военнослужещи. Следват Румъния и Белгия с по 35, Литва - 24, Чехия - 23, Ирландия - 21, а на последно място е Австрия с 12 военни
На първо място в тази статистика е Гърция със 119 военнослужещи на 10 хил. души, но южната ни съседка вече има 108 свръхмодерни самолета F-16, докато ние все още се чудим как ще се снабдим с 8 модерни въздушни машини, коментира Радев.
Ако се погледне колко харчат държавите за един военнослужещ, Австрия е на първо място с около 35 хил. евро, докато България е на едно от последните места с 5 хил. евро за един военнослужещ. Според Радев бъдещето на армията е в по-малък брой, но по-добре обучени военнослужещи и в технологично добре осигурена структура.
Радев посочи, че намаляват задълженията на министерството към българския бизнес. През 2009 г. МО е дължало 576 млн. лв. на доставчици и изпълнители, през миналата година - 130 млн. лв., а през тази година – 102 млн. лв. През миналата година ведомството е трябвало да разплати към чуждестранни фирми 157 млн. лв., а през тази година 3 млн. лв.