Страните от Европейския съюз трябва да имат свободата сами да ограничават или забраняват отглеждането на генно-модифицирани култури (ГМО), като се позовават и на екологични съображения. Това решиха европейските депутати, които днес гласуваха законодателно предложение в тази насока, съобщава сайтът на Европарламента.
Предложението за изменение на съществуващото законодателство, което беше прието с 548 гласа "за", 84 "против" и 31 "въздържали се", предстои да бъде гледано и от Съвета на министрите на ЕС.
Основания за забрана
Еврокомисията предложи държавите-членки да имат възможност да забраняват отглеждането на ГМО, но не и с екологични основания или пък с мотиви за опазване на общественото здраве (тези основания могат да бъдат разглеждани единствено от Европейския орган за безопасност на храните), се посочва в прессъобщението.
Държавите-членки не трябва да бъдат ограничавани при представянето на екологични причини против разпространяването на ГМО, се посочва в промените. При евентуална забрана те могат да се позовават на устойчивостта на пестицидите, използвани при отглеждането на модифицираните култури, както и за необходимостта от запазване на биоразнообразието.
Депутатите смятат, че държавите членки трябва да вземат мерки за предотвратяване на заразяването на обикновените посеви от ГМО култури, както и да гарантират, че причинителите на подобни инциденти ще носят финансова отговорност.
В момента в Евросъюза е разрешено отглеждането само на два вида ГМО култури - царевица MON810 и картоф Амфлора (за производство на нишесте). Въпреки че някои държави са разрешили тяхното отглеждане за търговски цели повечето страни от ЕС не отглеждат ГМО. Австрия, Франция, Гърция, Унгария, Германия и Люксембург са задействали "предпазна клауза" и така изрично забраняват отглеждането на ГМО.
Българското законодателство също е рестриктивно по отношение на модифицираните организми.