fallback

ЕК разкритикува българския проектозакон за хазарта

Смята се, че в основата на критиките е пълната забрана за рекламата на залагания, както и бариерите пред чуждите компании за навлизане на нашия пазар

13:16 | 23.06.11 г.

Европейската комисия (ЕК) практически замрази новия проектозакон за хазарта на България. Комисията постави и едномесечен срок, в който страната ни трябва да обоснове спорните текстове в проектозакона и в който България няма право да приема новия нормативен акт, пише сайтът azonlinecasinos.com.

В случай че българското правителство не спази тези изисквания и приеме проектозакона, въпреки подробното становище, е възможно да се стигне до стартирането на наказателна процедура срещу България.

Според редица европейски компании за онлайн хазарт, дискриминационните текстове, които не са били харесани от ЕК, са пълната забрана за рекламата на залагания, както и изискването за 5-годишен опит в България за придобиването на лиценз за хазартни дейности в интернет.

Пълният текст на подробното становище на ЕК все още не е публикувано официално, но представители на Европейската асоциация за хазарт и залагания (European Gaming and Betting Association) заявиха, че посланието на европейската институция до българското правителство е недвусмислено.

„Някои от изискванията в проектозакона биха отказали всяка хазартна компания да кандидатства за лиценз в България. Все още има много въпросителни около нормативния документ. Трябва да се види как българското правителство ще реагира на това отрицателно становище”, коментира Зигрид Лине, генерален секретар на асоциацията.

По нейните думи тези изисквания са много протекционистични и Европейската комисия винаги е била против подобни практики с цел да защити свободното движение на стоки и услуги в единния европейски пазар.

Данъкът върху хазарта от 15% върху оборота в момента, който е един от най-високите в Европа, както и изискването всички компании, които са базирани извън Европейското икономическо пространство и искат да получат лиценз, да трябва да инвестират 1 млн. лева в България, също са считани за спорни точки от страна на ЕК.

„Това са много трудни за изпълнение изисквания за получаване на лиценз и бих бил много учуден, ако ЕК не беше публикувала подробно отрицателно становище”, коментира представител на една от големите компании за онлайн хазарт в ЕС. Според него изискванията в българския проектозакон са „едно голямо нарушение на правото на Европейския съюз”.

Българското правителство има срок до 20 юли да обоснове или промени проектозакона за хазарта, за да избегне последваща реакция от Европейската комисия.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 02:36 | 29.08.22 г.
fallback