България достигна дъното на кризата и навлезе в дълбока депресия, от която може да не излезе и седем години. При тази ситуация бизнесът трудно може да преодолее проблемите си, което индиректно ще се отрази и на социалната политика на правителството. Това обяви председателят на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) Огнян Донев пред БНТ по повод преговорите, които бизнесът и синдикатите водят с правителството за предстоящото увеличение на минималната работна заплата и пенсиите.
Председателят на Конфедерацията на труда „Подкрепа“ Константин Тренчев изрази пълното си разочарование от променящата се позиция на кабинета за обещаните компенсации за пенсионерите и хората с най-ниски заплати.
Първоначалните обещания на финансовия министър бяха, че е възможно от първи юли да се повишат минималните заплати и най-ниските пенсии. Само преди два дни обаче Симеон Дянков промени позицията на кабинета, като датата за корекциите на заплатите беше изместена за първи септември, а увеличението на минималните пенсии беше отложено. Запази се единствено обещанието за минимално повишение на вдовишките пенсии.
На утрешното заседание на тристранния съвет се очаква представителите на държавата да обсъдят със синдикатите и работодателите окончателния вариант на обезщетенията, представени от финансовото министерство.
„Разединението на работодателите и тази неустойчивост в позицията на правителството започнаха да ни изтощават и изнервят“, заяви Тренчев. Той не изключи вероятността насроченото за утре заседание на съвета дори да бъде отложено.
И синдикатите, и работодателите са единни в позицията си, че правителството трябва да осигури необходимите условия за привличане на инвестиции и за подобряване на бизнес средата, което ще осигури и приходи в пенсионните и здравни фондове.