Конституционният съд (КС) обяви за противоконституционно прехвърлянето на вноските за пенсия на родените преди 1960 година от частните пенсионни фондове в Националния осигурителен институт (НОИ). Това показва решение на Конституционният съд от 31 май, което предстои да се обнародва в Държавен вестник.
В началото на ноември миналата година Министерският съвет предложи промени в Кодекса за социално осигуряване (КСО), така че да се осигурят средства за изплащане на т.нар.ранни пенсии. Парламентът одобри промените, но впоследствие опозицията атакува текстовете пред КС.
В кодекса беше записано изплащането на пенсиите за периода 2011 - 2014 г. да става от Държавното обществено осигуряване, вместо от професионалните пенсионни фондове, а вноските да постъпват в НОИ. Във фонд "Пенсии" на НОИ ще се прехвърлят и средствата по индивидуалните им партиди до 31 март 2011 година.
Прехвърлянето на парите от т.нар. втори пенсионен стълб към НОИ стана, след като бе съобщено, че по партидите в дружествата няма достатъчно средства за изплащане на ранните пенсии от началото на 2011 г., както е по закон.
Така в началото на март тази година НОИ получи 69,3 млн. лв. от професионалните пенсионни фондове в страната.
В решението на съда се казва, че с прехвърлянето на средствата от частните пенсионни фондове във фонд “Пенсии” на държавното обществено осигуряване някои от правата на хората се губят и се трансформират в права по държавното обществено осигуряване. Освен това прехвърлянето на средства от професионален фонд във фонд “Пенсии” може да става само със съгласието на осигуреното лице, а не чрез законова уредба.
"Основният недостатък на новата уредба е в това, че по един антипазарен начин лишава пенсионно-осигурените лица от свободата да се грижат за своето имущество, като сами решат на кого да го поверят – на избраното от тях частно пенсионно дружество или на държавата в лицето на Националния осигурителен институт (НОИ)", се посочва в решението на съда.
Заключението на конституционните съдии е, че в "случая с оглед намесата на държавата в гражданския оборот и свободата на договаряне е налице нарушаване на неприкосновеността на частната собственост като основа на индивидуалното пространство на гражданина по смисъла на чл. 17, ал. 3 от Конституцията.
На въпрос на Investor.bg дали решението на КС определя като противоконституцонно прехвърлянето през март т.г. на 69,3 млн. лв., докладчикът по това решение проф. Ванюшка Ангушева обясни, че съдът ще коментира решението едва след като бъде обнародвано в Държавен вестник.