Агенцията за кредитен рейтинг Fitch повиши перспективата пред рейтинга на държавния дълг на България, съобщава Wall Street Journal. Така перспективата вече не е негативна, а позитивна, което прави вероятността от понижаване на кредитния рейтинг в краткосрочен план минимална.
Решението отразява намаляващите нива на задлъжнялост на България и възстановяването на икономиката.
Към момента рейтингът на деноминирания в левове дълг на България е ВВВ, а на този в чуждестранна валута – ВВВ-. Това е съответно на две и една степени над считания за неподходящ за инвестиции рейтинг “junk”.
Според Fitch e възможно кредитният рейтинг на България да бъде повишен в случай, че в банковия сектор се видят ясни сигнали за стабилизация, а нивата на бюджетния дефицит и външния дълг намалеят допълнително.
Понижаване на рейтинга пък може да се очаква при негативни въздействия на кризата в Гърция или слабо вътрешно търсене.
Макар лошите кредити да се увеличават заради слабото вътрешно търсене, кредитните институции са добре капитализирани и имат значителни буфери срещу евентуални шокове, смятат от Fitch.
Силното представяне на износа от България е подкрепило свиването на дефицита по текущата сметка до 1% от БВП през миналата година, след като през 2008 и 2009 година нивото му е било съответно 23% и 8,9%, пише Wall Street Journal.
Бюджетният дефицит през миналата година пък е бил 3,2% от БВП, след като през 2009 година е бил 4,7%. Вижданията на анализаторите от Fitch са, че през тази година е реалистично бюджетният дефицит да бъде 2,5% от БВП.
Външният дълг на България е спаднал с 8 процентни пункта спрямо 2009 година до 41% към края на 2010 година, допълва вестникът.