Следващата седмица предстои да се проведе Национален съвет за тристранно сътрудничество, на който трябва да се вземе окончателно решение за увеличението на минималната работна заплата (МРЗ) в България.
По този повод от КНСБ припомнят къде е мястото на България, съотнесена към други страни от Европейския съюз по този показател.
В анализ на Института за социални и синдикални изследвания констатират, че България продължава да заема последно място в ЕС по размер на минималната работна заплата.
Данните на Евростат показват задържане на размера на минималната работна заплата през последните три години в България, Естония, Ирландия и Литва.
Отчитайки натрупаната инфлация през периода януари 2009 г. - януари 2011 г., в повечето от страните-членки на ЕС се наблюдава значителен темп на нарастване на МРЗ. Най-висок реален ръст е регистриран в Словения - с 21,6%, Полша - с 15,5%, Великобритания - с 4,8%, Латвия - с 8,3%, Словакия - с 3,0%, Португалия - с 1,8%. В същото време през този период България отчита реален спад от -5,8%.
В стойностно изражение това означава, че ако през 2009 г. с една МРЗ могат да се закупят 205 кг хляб „Добруджа”, през 2011 г. са вече 155 кг, налице е намаление с 50 кг. Значително намаление на покупателната способност на минималната работна заплата се наблюдава и при други основни хранителни продукти.
Тези данни са аргумент, че е необходимо незабавно повишаване на минималната работна заплата в страната. Всяко нейно увеличение би гарантирало не само социален ефект, но и икономически, констатират от синдиката.