fallback

In house поръчките остават основна конфликтна точка при промените в ЗОП

Предвижда се подизпълнителите в обществените поръчки да изпълняват само 40% от дейностите на компанията, спечелила търга

08:20 | 28.04.11 г. 1
Автор - снимка
Създател

In house поръчките остават основна конфликтна точка при промените в Закона за обществените поръчки (ЗОП) – това стана ясно на дискусия с участието на работодатели, организирана вчера от министъра по еврофондовете Томислав Дончев. С изменението на закона се предвижда възможност за пряко възлагане (in house) на обществени поръчки на лица, свързани с възложителя. Тези условия са: публичният орган (държавата или общината) да притежава изцяло дружеството-изпълнител и оборотът на изпълнителя да е формиран изцяло от дейности, осигурявани от възложителя, така че да не е конкурент на пазара на други подобни предприятия.

Проблемът, според бизнеса е, че с подобно възлагане може да се стигне до конфликт на интереси. Камен Колев от БСК заяви, че подобна законова възможност въобще не трябва да съществува. Практиката в европейските страни според него е дружествата, свързани с възложителя, да се състезават наравно с останалите фирми на пазара. „Ако не бъдат намерени механизми, които да гарантират, че с подобна възможност няма да се злоупотреби, този текст ще отпадне“, обеща министърът по еврофондовете Томислав Дончев. Той посочи, че in house поръчките ще бъдат за доста ограничен кръг дейности и ще засягат някои комунални услуги в общините като сметосъбиране и почистване. Изпълнителният директор на Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ) Гинка Чавдарова изтъкна, че кметовете имат нужда от подобна процедура, тъй като някои търгове не са атрактивни за бизнеса. Тя даде за пример сметоизвозването в малките общини и превоза на учениците от селата със затворени училища до общините, където училищата работят. Като цяло работодателите подкрепиха идеята подизпълнителите на компании, спечелили обществени поръчки, да изпълняват само 40% от работата, за да се прекрати практиката фирми - „пощенски кутии“ да печелят например инфраструктурни търгове благодарение на капацитета си в чужбина, а после да прехвърлят цялата работа на подизпълнители. От БСК настояват да се фиксира срок от 1 месец, в рамките на който фирмите, спечелили обществени поръчки, да си получават парите от възложителя. Една от основните промени в ЗОП е промяната на праговете - за строителство те започват от 240 000 лв., а за доставки, услуги и конкурс за проект - от 60 000 лв. Ог Агенцията по обществени поръчки (АОП) поясниха, че се предвижда облекчена процедура за доставки и услуги под 60 000 лв. и за строителство под 240 000 лв. - възлагането ще става чрез публична покана, която ще е обществено достояние чрез регистъра на агенцията. АОП ще контролира всички процедури, където има частично или цялостно еврофинансиране. Според изпълнителния директор на агенцията Миглена Павлова промени в цените на сключените договори ще се правят единствено, ако има промяна на нормативен акт. Томислав Дончев коментира, че при търговете в бъдеще ще се използват стандартизирани документи, които ще бъдат разработени съвместно с браншовите организации. Друга промяна предвижда указанията на АОП да станат задължителни за всички контролиращи органи. Очаква се промените в ЗОП да се избистрят през следващите 2 – 3 седмици и да бъдат гласувани от парламента до лятото.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 06:41 | 14.09.22 г.
fallback