Тригодишният фискален план на България, който ще бъде представен на Европейската комисия днес има за цел намаляване на бюджетния дефицит и повишаване на икономическия растеж, с цел приемане на еврото, е казал за Bloomberg заместник-финансовият министър Боряна Пенчева, съобщиха от МФ.
Планът предвижда увеличение на БВП с 4,1% през 2012 г., 4,4% през 2013 г. и 4,2% през 2014 година.
Целта на правителството е намаляване на бюджетния дефицит до 0,5% от БВП до 2014 г., като запазва непроменени ставките на данъците върху доходите на физическите лица и фирмите, допълва заместник-министър Пенчева пред агенцията.
Правителството очаква рекордният износ да допринесе за 3,6% икономически ръст през настоящата година след 0,2% през 2010 г. и свиване с 5,1% през 2009 година, се припомня в публикацията.
България се справи с финансовата криза, без да се обръща към международни кредитори за спасение, както направиха други страни като Гърция, Румъния и Унгария, допълва Bloomberg, като отбелязва, че България не си е сложила официален срок за смяна на валутата.
Усилията за приемане на еврото ще получат тласък от присъединяването към Пакта за конкурентоспособност на Европа, заявява Пенчева. По думите й показателите на страната ни изглеждат добре от гледна точка на критериите за приемане на еврото.
„Програмата гарантира, че ще работим за изпълнение на всички технически критерии. След това е по-скоро въпрос на политическо решение”, коментира тя.
Финансовото министерство работи по план за ограничаване на бюджетния дефицит на 2% от БВП и разходите на 40%. Планът, който предстои да бъде одобрен от правителството и законодателите, ще изисква парламентарно мнозинство от две трети за промяна на данъците, казва още Пенчева.
В интервюто си за Bloomberg тя подчертава също, че България няма непосредствена нужда от емитиране на еврооблигации.