Президентът Георги Първанов да наложи вето върху приетите на 30 март изменения в Закона за управление на отпадъците. Това поискаха Българската стопанска камара (БСК), Българска асоциация по рециклиране (БАР), Българска асоциация на металургичната индустрия (БАМИ), Българска браншова камара „Феникс ресурс” и Синдикална федерация „Металици” към КНСБ, съобщиха от БСК.
Промените в закона имат за цел да се спрат многобройните кражби на кабели и жп релси. Затова се предвижда физически лица да не могат да изкупуват такива рискови отпадъци. Дейностите с отпадъци от метали ще се извършват само на площадки на територии, определени с общи устройствени планове (ОУП).
Работодателските организации обаче изтъкват, че промените застрашават дейността на огромен брой фирми и могат да доведат до намаляване на работните места и цялостно влошаване на състоянието на цели сектори на икономиката.
По данни на Министерството на регионалното развитие и благоустройството едва в 33% от населените места у нас има приети и действащи ОУП, което означава, че две трети от територията на страната ще остане необхваната от дейности за събиране и третиране на отпадъци с последващо рециклиране.
С приетата промяна страната ни ще бъде поставена и пред невъзможност да изпълнява преките си ангажименти като член на ЕС, заложени в националното законодателство и в Европейската рамкова директива за отпадъците, а това може да доведе до съответните европейски санкции за България. Друг немаловажен ефект от новата мярка е, че ще бъде засегнато ресурсното осигуряване на металургичната индустрия, която е основен износител и е с положително външнотърговско салдо от около 2 млрд. лв., посочва бизнесът.
Според работодателските организации очакваното затваряне на вече изградени площадки ще забави и оскъпи транспортирането и усвояването на металните отпадъци.
А срещу кражбите бизнесът предлага други мерки - завишаване на контрола и въвеждане на строги санкции към нарушителите.