fallback

А. Ягодин: Надявам се през 2011 г. лошите кредити да започнат да намаляват

Икономическият ръст през тази година ще подпомогне процеса, смята банкерът

15:07 | 04.04.11 г. 5

Хубавата новина от последните 2 тримесечия на 2010 г. и от началото на 2011 г. е, че регистрираме забавяне в темпа на нарастване на проблемните кредити, въпреки че като абсолютна сума те продължават да растат, заяви Асен Ягодин, изпълнителен директор на Пощенска банка на международния форум "Банки Инвестиции Пари", на който Investor.bg е медиен партньор.

Забавянето на темпа на нарастване на лошите кредити е първият сигнал за решаване на проблема с лошите кредити. Също така банковата система генерира печалба, която може да покрива новите провизии, сподели Ягодин.

Често се цитира, че лошите и преструктурираните кредити достигат 20%, но от тях половината са преструктурирани, тоест банките и клиентите са намерили споразумение, уточни банкерът.

През 2010 г. имаше значителна експанзия по линия на спестяванията на домакинствата. Това е позитив за банковата система, защото има приток на ресурс, но това бе и негатив, защото има отложено потребление. Надявам се и тази тенденция да се обърне през 2011 г., изрази надежди Ягодин.

Според него е спрял процесът на намаление на кредитния портфейл на банковата система, въпреки че ръстът през 2010 г. беше минимален. През 2010 г. намаляваха депозитите на фирми, но от началото на 2011 г. тенденцията е обърната, като, надявам се, това е резултат от набирането на ресурс, който да помогне за ръст в производството, както и по линия на компаниите майки, които виждат, че 2011 г. ще бъде годината на икономическия растеж за България, каза той.

Намалението на дела на лошите кредити през 2011 г. може да дойде по два начина, като и двата са свързани с ръста на икономиката. На първо място, това са поръчките за износ, както и вътрешното потребление, което да провокира търсене на нови кредити. А когато расте кредитният портфейл и има намаляване на проблемните кредити, съотношението между двете ще се обърне в позитивна посока, смята Ягодин.

Ликвидността е важен фактор, тъй като я има в момента, а тя струва пари и ако не бъде инвестирана в кредити, ще намали рентабилността на банковата система, уточни Ягодин, като посочи стабилността и високата капиталова адекватност на банковата система в България, които са недостижими за развитите икономики.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 00:42 | 14.09.22 г.
fallback