Според КНСБ амбициите на правителството за повишаване на доходите на населението, заложени като първи приоритет в неговата програма, са останали само на хартия, а междувременно растящата инфлация (за двата месеца от началото на годината инфлацията е 1,9 %) ерозира доходите на хората.
От синдиката днес обявиха седем основни мерки за подкрепа и защита на доходите.
На първо място се посочва необходимостта от стартиране на интензивни преговори с работодателските организации за определяне на препоръчителния индекс за нарастване на работните заплати в реалния сектор през 2011 г. Според КНСБ този индекс трябва да бъде от порядъка на поне 7,35 на сто.
Необходимо е и компенсиране на заплатите в бюджетните сектори със средногодишната инфлация за 2009 и 2010 г., както и с натрупаната за първо полугодие на настоящата година.
Увеличението на минималната работна заплата (МРЗ) пък трябва да бъде такова, че нетният размер да покрие поне официалната линия на бедност (211 лв.). Освен това размерът й трябва да се придвижи към 60-процентното съотношение със средната работна заплата за страната, което е препоръка на Европейския парламент от 2010 г. Според синдиката компенсацията в изоставането на минималната работна заплата изисква нейният размер да се установи на 290 лв.
С оглед на загубената покупателна способност и замразяването й трета година, според КНСБ, е наложително увеличаване на минималната пенсия до достигане на съотношение към МРЗ (в предлагания от КНСБ размер) за страната от 55 на сто. Това означава промяна на минималната пенсия от 136,08 лв. на 159,50 лв.
Има и предложение за нов размер на социалната пенсия, който да е на равнище 50 на сто от линията на бедност. Това означава увеличение на социалната пенсия за старост от 100,86 лв. на 105,50 лв.
Предложението на КНСБ е размерът на Гарантираният минимален доход да се промени, като се установи на 40 на сто от линията на бедност (сегашното съотношение е 31 на сто).
Друго предложение е за увеличение в размера на помощта за дете от 35 лв. на 45 лв.