fallback

Големият въпрос за минималната заплата

Предстои парламентарна дискусия по въпроса за доходите и заплатите, полемиките по въпроса се задълбочават

08:05 | 25.02.11 г. 6

Поредна седмица темата за евентуалното увеличение на минималната работна заплата (МРЗ) е на дневен ред и полемиките по въпроса се задълбочават.

Днес предстои парламентарна дискусия по въпроса за доходите и заплатите. От парламентарната група на "Коалиция за България" се очаква да внесат предложение в Народното събрание минималната работна заплата да стане 300 лв. От левицата поискаха социалният министър да даде конкретен план за повишаване доходите на хората. В противен случай се готвят да поискат неговата оставка.

Предложението

Споровете тръгнаха след изказване на социалния министър Тотю Младенов за необходимостта от увеличение на МРЗ от 1 юли тази година. Неговото предложение е за нарастване с 12 на сто, така че възнаграждението да се вдигне от 240 лв. на 270 лв. Същата идея министър Младенов лансира още миналата година, но тя беше категорично отхвърлена от финансовия министър Симеон Дянков с аргумента, че в бюджета не са предвидени средства за подобно увеличение.

В началото на тази година Младенов отново огласи същото предложение. Междувременно в дискусията се включиха работодателите и синдикатите, които също са на диаметрално противоположни позиции по въпроса. Според бизнеса повишаването на минималната заплата би увеличило безработицата. Според синдикатите обаче увеличаването е задължителна част от политиката срещу кризата и тя трябва да се актуализира още от 1 юли на 290 лв.

Спор между двама министри

Задочният спор между Тотю Младенов и Симеон Дянков не внесе яснота по темата, а показа вътрешни противоречия в политиката на управляващите.

Всеки от министрите изтъкна своите аргументи за и против увеличението на МРЗ. Основният аргумент на социалния министър Тотю Младенов в полза на увеличението е, че то ще доведе до по-високи разходи в държавния бюджет, които ще са в размер на 3 млн. лв., но и ще генерира 1,6 млн. лв. повече приходи в държавната хазна.

Социалният министър е категоричен, че решението по казуса не зависи от финансовия министър Симеон Дянков, а е резултат от преговори със синдикатите и работодателите в Съвета за тристранно сътрудничество.

„В цяла Европа всички страни от ЕС увеличиха минималните заплати от 1 януари тази година с изключение на четири държави, сред които е и България. Това е базата, на която трябва да започне договаряне по браншове, по отрасли и по предприятия“, поясни Младенов.

„Ние ще помогнем за ликвидирането на голяма част от сивата икономика, ако нарасне минималното възнаграждение. Бизнесът не само, че няма да фалира, а ще върви към по-добър ред и повече приходи“, допълни социалният министър.

Междувременно финансовият министър Симеон Дянков се аргументира, че подобно увеличение на минималното възнаграждение не е възможно през тази година не само, защото не са предвидени средства за такова нещо, но и защото работодателите ще трябва да увеличат и средната работна заплата в предприятията. Според неговите прогнози ще се стигне до съкращаване на работни места.

Очакванията

Социалният министър разкри, че се разчита на заложения в бюджета икономически ръст, за да може от 1 юли да се вдигне минималната работна заплата. Ако данните за икономическия растеж на полугодието позволяват, ще има увеличение, категоричен е Младенов. „Ще настояваме за това до последно, докато се вземе решение от правителството“.

Преговорите за увеличението на минималната работна заплата започват в началото на април. Очакванията са до лятото да се изясни дали минималното възнаграждение ще премине сегашната стойност от 240 лв.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 11:21 | 12.09.22 г.
fallback