Новите членки на Европейския съюз България и Румъния все още изостават много зад стандартите на съюза в борбата с корупцията и организираната престъпност, посочва ДПА, позовавайки се на публикуваните днес междинни доклади на Европейската комисия за двете страни.
Документът е изготвен в рамките на механизма за сътрудничество и проверка, който бе наложен на Румъния и България при присъединяването им към ЕС през 2007 г. Днешният доклад е технически и не съдържа пълна оценка на постигнатия напредък.
Четири години след влизането си в Евросъюза нито една от двете страни не в постигнала "ключовите изисквания", поставени пред тях, заяви Европейската комисия в последната си оценка.
"Те все още са такива, каквито бяха през 2007 г.", каза говорителят на комисията Пия Аренкилде за ДПА.
До края на 2009 г. Еврокомисията имаше правото да налага санкции, ако установи, че двете страни не полагат достатъчно усилия. Това доведе до замразяване на милиони евро помощ за България заради подозрения в мащабни злоупотреби, отбелязва агенцията.
В днешния доклад Румъния беше критикувана за политическата съпротива срещу антикорупционните усилия, включително решението на парламента да намали бюджета на Националната агенция по прозрачността и блокирането на разследвания срещу бивш министър, както и за мудността на съдебната система.
Макар че двата въпроса не са свързани пряко, липсата на напредък в борбата с корупцията и организираната престъпност не помогна на опитите на България и Румъния да се присъединят към Шенгенската зона за свободно движение от март 2011 г., отбелязва ДПА.
Кандидатурата на двете страни за присъединяване към Шенген може да бъде подпомогната, ако следващите доклади на Еврокомисията, които предстои да излязат през юли, бъдат по-положителни, заяви европейски дипломат, цитиран от ДПА.