КНСБ настоява минималната работна заплата да стане 290 лева от 1 юли, заяви президентът на синдиката Пламен Димитров, цитиран от БТА.
Организацията ще поиска в първите месеци на тази година да се състоят преговори с работодателите и кабинета за увеличаване на минималното възнаграждение, за да се възстанови покупателната способност и да се покрие прагът на бедност.
Според Димитров отказът на правителството да въздейства върху минималната работна заплата е довел до реалния й спад с 2,3 на сто през миналата година и очакван 6 процента реален спад на покупателната й способност в края на годината.
КНСБ ще поиска 7-8 процента национален индекс за минимален ръст на минималната работна заплата, като в определени сектори може и да е повече, каза лидерът на КНСБ. Според него при годишен ръст на производителността на труда около 6 процента този ръст е постижим и икономиката може и трябва да си го позволи.
Според данните на КНСБ 87 процента от стопанските субекти нямат промяна на средната заплата. Към септември миналата година 1 милион и 800 хиляди наемни работници са били със замразени заплати, а 630 хиляди от тях - с до 400 лева средна работна заплата, независимо че в предприятията им има съкращения и би трябвало заплатите да се вдигат, коментира Димитров. Само в 13 процента от предприятията има ръст на работната заплата и възнагражденията са над 1000 лева.