Автор: Никола Димитров, Dnes.bg
Здравната каса или осигурителен фонд ще издават разрешение, за да могат пациенти да се лекуват в чужбина. Европейска директива за това беше приета от членовете на Европейския парламент.
Според предложението, което до година и половина трябва да стане част от българското законодателство, за болнично и специализирано лечение ще се изисква предварително разрешение от здравните власти, за да бъдат покрити разходите в чужбина. Списъци с диагнозите за това ще бъдат подготвени във всяка страна по преценка на местните власти.
Веднъж подал искане за разрешение да се лекува, болният трябва да очаква положителен отговор или ако пристигне отказ, здравната каса трябва да го обоснове. Брюксел е посочил, че отказ може да има само ако медицински е доказано, че лечението може да е опасно за пациента или ако се прецени, че избраното здравно заведение не е в състояние да извърши манипулацията.
Причина за отказ е и възможността същото лечение да се извърши в страната, където болният се осигурява и може да му бъде приложено в същия срок, в който той би го получил в чужбина.
Новият регламент ще позволи на българите да търсят здравна помощ в останалите страни от общността, но уредбата на заплащането няма да е в интерес на българските пациенти.
Властите ще се задължат да покриват цената на консултациите и лечението, но само до размера, предвиден от здравните пътеки у нас. Тъй като в България те са от най-евтините в ЕС, разликата ще е за сметка на пациента, дори той да успее да получи разрешение за постъпване в европейска болница.
Брюксел реши да позволи на здравните каси да въведат и втори списък на заболявания, за които пациентите ще ги информират преди да поемат в Европа. За тях няма да се изисква разрешение, но нотификацията ще послужи, за да е ясно какви сметки от ЕС ще чака касата и да се предотвратят фалити на здравната система.
В този случай касата ще може да издава писмено потвърждение, за да е спокойна насрещната болница, че ще й бъде платено. Като израз на добра воля, здравните власти могат да предложат на пациенти да ги компенсират за пътни и хотелски разноски. С предимство ще се ползват хората с увреждания.
Изключение от разрешителните и информационни списъци ще се направи за хората с редки заболявания, които ще могат да получават лечение в друга държава без ограничения и ще могат да разчитат на възстановяване на разходите, дори здравната каса да не е предвидила клинична пътека за техния проблем. В момента в ЕС има регистрирани около 7000 редки диагнози.
За да се облекчат хората, търсещи здравна помощ, във всяка страна ще бъде разкрит информационен център, който ще помага на потенциални чужди пациенти. Предвижда се тези центрове да консултират относно възстановяването на направени разходи и да препоръчват болници, които са специализирани в определени видове лечение.
Засега в България не се прави класация на болниците, нито има публична подредба на качеството на лечението, което се провежда в тях или на квалификацията на специалистите, които работят в нея. Такива класации се правят в няколко страни, сред които Германия, Великобритания, Дания. Същата информация ще е достъпна и в интернет.
Извън периметъра на директивата за лечението в чужбина остават трансплантацията на органи, дългосрочното лечение и ваксинациите, които ще продължат да се извършват, както и досега.