България ще изпълни поетия ангажимент в Европейския съюз за дял от 16% от енергията в крайното потребление да е получена от възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) до 2020 г., но не трябва да го надвишава, заяви министърът на икономиката и енергетиката Трайчо Трайков по време на дискусия за развитието на енергетиката у нас, организирана от Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД).
Министърът посочи, че „безконтролното одобряване на проекти за ВЕИ“ (вятър, слънце, биомаса, малки ВЕЦ) през последните години е създало предпоставки за заплаха за сигурността на електроенергийната мрежа (във връзка с необходимостта от свързване на съоръженията с ВЕИ и претоварване).
По думите му „този път (на одобряване на всички проекти с ВЕИ) не е устойчив, най-малкото заради липсата на платежоспособно търсене. (Както е известно, електроенергията, получена от ВЕИ, е 5-8 пъти по-скъпа от тази, произведена от конвенционални източници и над 10 пъти по-скъпа от тази от АЕЦ.)
Като основни приоритети в областта на енергетиката през 2011 г. Трайков открои преструктуриране на управлението на държавните дружества – най-вече Български енергиен холдинг (БЕХ) - съгласно последните директиви на ЕС за отделяне на търговеца на енергия от оператора; повишаване на енергийната ефективност като цяло и "балансирано развитие" на мощности с ВЕИ; развитие на крупните енергийни проекти "с оглед на ограничените финансови ресурси".