С новия механизъм за децентрализация на търговете за скъпоструващи лекарства по Наредба 34 болниците няма да купуват медикаментите на по-високи цени от досегашните. Това каза заместник-министърът на здравеопазването Гергана Павлова по повод изразени притеснения от страна на пациентски организации, цитирана от БТА.
Лекарствата за онкологични заболявания и за диализно лечение ще бъдат купувани от болниците или на същите, или на по-ниски от досегашните цени, допълни Павлова. Тя уточни, че таванът на цените по търговете, както и досега, ще се определя от цените в позитивния лекарствен списък.
Според заместник-министъра досегашният централизиран механизъм за провеждане на търговете за лекарства е преминавал през административно решение на Министерството на здравеопазването (МЗ) и това забавяло терапията минимум с три месеца. „Лекуващите лекари нямаха реална информация с какви лекарства ще лекуват пациентите, в какви количества и за какъв период“, посочи Павлова.
С новия механизъм за децентрализация на търговете болниците ще имат информация за прогнозните бюджети, с които ще се осигуряват необходимите медикаменти за скъпоструващо лечение. Лекуващите лекари ще знаят какви са наличните количества от всеки лекарствен продукт или в какъв период ще бъдат налични.
Отпускането на финансови средства на болниците, а не на медикаменти ще позволи на лекарите да лекуват с всички медикаменти, включени в позитивния лекарствен списък. Ще бъде избегнато и презапасяването с лекарства от болниците.
Павлова допълни, че в търговете, организирани от болниците ще участват повече доставчици, а това ще се създаде по-добра конкурентна среда.