Стартът на Българската агенция за безопасност на храните, която вече трябваше да е сформирана, се отлага за 1 февруари 2011 г. Това съобщи пред Нова телевизия министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов.
Той припомни, че в края на миналата година депутатите са се съсредоточили върху Изборния кодекс и така не са успели да приключат с второто четене на Закона за храните. Сега първа точка при първото заседание след зимната ваканция на народните представители ще е този закон, каза министърът. „Буквално до дни той ще бъде обнародват и агенцията ще стартира“, обясни Найденов.
Министърът каза още, че в агенцията ще бъде концентрирана сериозна сила. „Всяко съсредоточаване на власт е опасно. Точно заради това директорът се назначава от премиера, а оперативният контрол е възложен на министъра на земеделието. Когато стане въпрос за храни, премиерът търси мен“, обясни Найденов.
Ръководството на агенцията ще бъде предложено в пакет на премиера Бойко Борисов. Той ще избере кой ще е директор, и кои ще са заместниците. Ще има представители на всички служби, които се сливат в Агенцията по храните.
Кандидатите били проверени до девето коляно, включително и за дипломите, а шефът на агенцията ще е мъж.
„Това, че някой е добър експерт, не означава, че става за ръководител. Тук политиката е трудна, интересите са големи“, каза Найденов.
„Той трябва да бъде и перде – да не му пука, че трябва да прокара дадена политика. Да не се повлиява и респектира, защото оборотът на храните е най-големият в държавата“, заяви Найденов.
Темата за цените не е вече само българска. Около Коледа, Нова година и Великден те се вдигат не само у нас, заяви Найденов. Затова в момента се обмисля регламент на Еврокомисията, за да станат публични договорите – например между фермите и мандрите. Те ще бъдат публикувани в национални публични регистри в името на потребителя, коментира Мирослав Найденов.
По повод вчерашните коментари, че хлябът ще повиши цената си, министърът коментира, че пшеницата на международните пазари е рекордно скъпа и това няма как да не се отрази на хляба. В случая влияят и цената на енергията, заплатите и осигуровките. „Всичко това формира едно очаквано увеличение, което вече се случва, но то няма да е 10-15%“, коментира Найденов.