2010 г. беше година без реформи. Това най-много ни плашеше и не искахме да се случи. Това каза лидерът на НДСВ Христина Христова в интервю за БТА.
“В сферата на здравеопазването например се смениха трима министри, а е известно, че на един министър са му необходими поне 6 месеца, за да навлезе в работата си. Така и не стартира нова концепция, не се направи здравната карта, няма яснота за малките болници. Не стартира и пенсионна реформа, коментира Христова.
Според нея за първи път в нашата законодателна история се прехвърлят отговорности на следващи правителства след 10 и повече години - за 2021, за 2032 г., като се вменява това в закон.
Коректното е да се направи стратегия за тези години, като се посочи виждането на сегашното правителство. Така кабинетът не само, че не започна никакви действия, но и вмени отговорности на бъдещи управления.
По думите й с пенсионната реформа са направени три неща, две от които негативни – повишаването на осигурителната тежест и национализирането на 100 милиона лева от професионалните пенсионни схеми за фискални цели.
„В средното образование не се случи нищо, а във висшето и в науката се чува само за големи рестрикции, но не и за политика“, допълва Христова.
„Опасявам се, че и в края на 2011 г. ще бъдем неудовлетворени по същия начин, защото тогава ще трябва да се направят реформите за две години и половина. В една изборна година обаче това едва ли ще се случи“, смята лидерът на НДСВ.
Отива си една скандална година, а следващата ще мине под знака на изборния страх, обобщава Христова.