Вчера Франция и Германия са информирали Европейската комисия (ЕК) за решението си да блокират влизането на България и Румъния в Шенгенското пространство, съобщава Dnes.bg.
Еврокомисарят за вътрешните работи Сесилия Малмстрьом е получила писмо от френския и германския вътрешен министър, Брис Ортфьо и Томас де Мезиер, в което се казва, че разрешението за влизане на България и Румъния в Шенген през март 2011 година е „преждевременно”, заяви говорителят на еврокомисаря Микеле Черконе.
В писмото двамата министри обръщат внимание на недостатъците на двете страни в борбата с корупцията и организираната престъпност.
ЕК няма никакво правомощие да взема решения в тази област, посочи говорителят на еврокомисар Малмстрьом.
"Експерти на страните членки посетиха Румъния и България и през януари ще представят доклад, който ще помогне за вземане на решение за приемането на двете страни в Шенгенското пространство", подчерта още Черконе.
Позицията на Германия и Франция показва, че по въпроса няма да бъде постигнато единодушие, което от своя страна ще отложи влизането на София и Букурещ в свободното пространство, допълва АФП.
Позицията на България
"България ще бъде готова технически да влезе в Шенгенското пространство през 2011 г.", обяви говорителят на МВнР Весела Чернева в коментар на новината, че Франция и Германия официално искат отлагане на присъединяването на България към Шенгенското пространство през март догодина.
В писмо до еврокомисаря за вътрешните работи Сесилия Малмстрьом френският и германският министър на вътрешните работи заявиха, че това присъединяване би било "преждевременно", ако се случи през март 2011 г.
"Този дебат е придобил политически характер", поясни още Весела Чернева.
"Нашата задача оттук нататък е още повече да мобилизираме обществото, включително и съдебната система, за да може следващият доклад на ЕК да бъде по-добър от предишния", добави говорителят на Външно. Нееднократно премиерът Бойко Борисов и вътрешният министър Цветан Цветанов посочваха, че членството ни в Шенген е приоритет №1 на кабинета.
Позицията на Румъния
Румънският президент Траян Бъсеску обяви в декларация, че писмото на двамата вътрешни министри на Германия и Франция до еврокомисарката по сигурността Сесилия Малмстрьом е дискриминационно спрямо Румъния, предаде агенция Медиафакс.
"Писмото съдържа факти от нашата действителност, които не може да бъдат оспорени. Става въпрос за функционирането на съдебната система и институциите на страната.
Имаме проблеми и с работата на Върховния административен съд. Всички доклади, които визират техническата подготовка на Румъния, показват, че страната е изпълнила техническите условия за присъединяването си към Шенгенското пространство.
Смятам, че писмото на двамата министри е дискриминационно спрямо Румъния.
Въвеждането на нови условности противоречи на европейското право и създава неприемлив прецедент.
Румъния има договор за присъединяването си към ЕС, в който точно са описани и условията за присъединяване към Шенген", завърши Бъсеску.