От началото на 2010 г. Националната агенция за приходите (НАП) е поискала от съда да обяви в несъстоятелност 64 фирми, които не погасяват своите публични задължения, като дълговете им към хазната възлизат на общо 93 млн. лв., съобщиха от НАП.
Това са дружества, които са канени по няколко пъти да започнат да плащат задълженията си изцяло или на части и въпреки това представителите им не са предприели никакви действия, се посочва в съобщението.
Тази мярка започва да се използва все по-често от публичните изпълнители спрямо всички некоректни клиенти, които не се отзовават на многократните покани, подчертават от приходната администрация.
Законодателството дава възможност на НАП да поиска от съда откриване на производство по несъстоятелност за фирми, които са неплатежоспособни или свръхзадлъжнели. При откриване на несъстоятелност съдът налага запор върху цялото имущество на дружеството, което се осребрява в рамките на производството.
От НАП припомнят, че управителите и собствениците на дружествата, обявени в несъстоятелност, не могат да учредяват нови акционерни дружества, както и еднолични търговци. Освен това търговец, който изпадне в неплатежоспособност и в 30-дневен срок от спирането на плащанията не заяви това в съда, се наказва с лишаване от свобода до 3 години и глоба до 5000 лв. Затова от НАП препоръчват при затруднения фирмите да търсят контакт с приходната администрация.
Предвиждат се редица възможности, чрез които фирмите в затруднения могат да обслужват своите дългове към държавата и да продължат да работят. Всяко дружество може да поиска разрешение за неотложни плащания, което позволява част от постъпващите по запорираната сметка на длъжника суми да останат на негово разположение, за да се разплати със своите контрагенти.
Най-често между 10 и 20% от всички постъпления по банковата сметка на дружеството в затруднение отиват за погасяване на данъчни или осигурителните дългове, а останалите пари се използват за основната дейност на фирмата.