Министерството на икономиката, енергетиката и туризма (МИЕТ) предлага да се запази туристическата такса вместо предложението на финансовото министерство да се въведе данък върху всяко легло в туристически места за настаняване.
Това каза заместник-министърът на икономиката, енергетиката и туризма Иво Маринов на конференция "Тенденции и иновации в туристическия бизнес", съобщи БТА.
Нашето становище е да има туристическа такса, защото логиката е, че таксата се плаща от туриста на хотелиера, а хотелиерът я плаща на общината, докато данъкът се плаща от хотелиера, каза заместник-министърът.
За нас е по-реално да бъде такса, която да има размер, който е минимален, и увеличаването на приходите, при ефективен контрол, да бъде за сметка на нощувките, допълни Маринов.
Основната разлика, според него, е че при данъка приходите ще се формират само на брой легла, като в близко време не се очаква техният брой да бъде увеличен.
Според Маринов увеличеният приход от този данък в бъдеще би бил само за сметка на увеличаване на размера му. Докато при таксата, при увеличаване на нощувките, ще се увеличат и постъпленията, в което по думите на Маринов, има по-голяма икономическа логика.
Целта е приходите от таксата да бъдат обвързани с оборота и заетостта, а не да се формират приходи на база брой легла.
Маринов предлага според категорията на средството за настаняване да има долна и горна граница на таксата, която ще се плаща на легло. Идеята е общинският съвет да определя размера на таксата за съответната категория място за настаняване в дадена община.
Таксата ще се изчислява на база средна заетост за годината, която е около 25-30 на сто за различните категории хотели. В края на годината, ако е реализирана по-висока заетост, таксата ще се довнася, предложиха от МИЕТ.