fallback

КНСБ и Подкрепа към Борисов: Дянков осуети консенсуса в тристранния съвет

Финансовият министър е настоял за по-висок осигурителен стаж за пенсия на категорийните работници, с оглед увеличението на осигурителните вноски да не бъде повече от 1,5%, обявиха синдикатите

21:42 | 13.10.10 г.
Автор - снимка
Създател

Позициите на министрите Симеон Дянков и Трайчо Трайков са в противоречие с поетите ангажименти от премиера Бойко Борисов, което води до нарастване на социалното напрежение, са зявили в специална декларация до министър-председателя синдикатите КНСБ и КТ „Подкрепа“, по повод провалените преговори вчера в тристранния съвет, пише Dnes.bg.

"След трудните експертни преговори бе постигнат консенсус по много от спорните въпроси между синдикати, работодатели, НОИ и министъра на труда и социалната политика. В последния момент, в остро противоречие с постигнатото вече в преговорите, вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков потвърди намеренията си за повишаване на осигурителния стаж за пенсиониране на над 3 млн. български граждани – на категорийните работници и специалисти, от 01.01.2011 година“, отбелязват синдикалистите.

Според Дянков това се налагало с оглед увеличението на осигурителната вноска да не е с повече от 1,5%.

„По този начин беше обезсмислено изтеглянето с вашето съгласие и съдействие на Законопроекта за изменение и допълнение на Кодекса за социално осигуряване. Ние считаме, че нова ескалация на социалното напрежение не е необходима, но опитите за финансово стабилизиране на осигурителната система чрез орязване на права и ограничаване на достъпа на българските граждани до пенсиониране ще предизвика синдикални и граждански действия с непредсказуеми последици. Вина за това ще носят финансовият министър Симеон Дянков и министърът на икономиката Трайчо Трайков“, посочват синдикатите в декларацията си до премиера.

Те настояват размерът на осигурителната вноска да се увеличи с 2% от 01.01.2011 година, за което са получили принципното съгласие на Борисов.

Това щяло да позволи плавното и не толкова болезнено увеличение на стажа и впоследствие разумно повишаване на възрастта за всички категории работещи, каквато е практиката в страните от Европейския съюз.

„Предложението на министър Дянков не може да доведе до това. Преговорите в Националния съвет за тристранно сътрудничество могат да бъдат резултатни, само при поемането на ясен предварителен ангажимент от ваша страна на среща със синдикатите за това, че преговорите ще продължат само в посока постигане на общо споразумение по параметрите, договорени с висок консенсус с министъра на труда и социалната политика, управителя на НОИ и представителите на работодателски организации", пише още в декларацията.

Трябва да направим един плавен преход, като най-напред увеличим пенсионните вноски, а след това поетапно - осигурителния стаж и пенсионната възраст, е казал днес в Пловдив министърът на труда и социалната политика Тотю Младенов, цитиран от БТА.

Осигурителният стаж трябва да се увеличава с по 4 месеца на година, за да достигне до 37 г. за жените, и 40 - за мъжете, а след това да се вдигне пенсионната възраст - по 6 месеца на година, докато се достигне 65 г. за мъжете, и 63 г. - за жените, е казал той.

Реформата в пенсионната система трябва да се направи така, че през 2025 г. хората, които ще се пенсионират, да получават месечна пенсия 65% от своята работна заплата, е заявил Младенов.

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 19:29 | 13.09.22 г.
fallback