Работодателите са съгласни да приемат увеличение на осигурителната тежест с 2 процентни пункта при изпълнение на пакет от шест условия. Това става ясно от официална позиция на национално представителните работодателски организации.
Като първо условие се посочва, че държавата трябва да започне да плаща личните вноски на заетите в бюджетната сфера от бюджетите на съответните министерства всеки месец, а не както сега - чрез единен трансфер към НОИ на три месеца.
Освен това организациите искат от 2012 г. работодателите да плащат първия ден от болничния, а следващите два да се покриват от средства на Националния осигурителен институт.
Друго условие е министерствата на вътрешните работи, на отбраната и на правосъдието да започнат да плащат завишени вноски за служителите си.
Следващо искане е съотношението за приноса към фонд "Пенсии" на заетите и на работодателите да се промени през 2011 г. на 45 към 55, а от 2012 – на 50 към 50.
Бизнесът настоява и за реформи в здравеопазването, както и за три години да се преустановят вноските във фонд "Гарантирани вземания на работниците и служителите".
„Което и да е от тези искания да отпадне, няма да приемем увеличаване с 2 процента на осигуровките“, заявява Васил Велев, председател на Асоциацията на индустриалния капитал в България.
От асоциацията заявиха още, че засега няма решение за връщане на работодателските организации в Националния съвет за тристранно сътрудничество и че няма постигнати споразумения.