Предвижда се всички средства, събрани от здравни вноски, които са в наличност към 31 декември 2010 г., вкл. резерва на Националната здравно-осигурителна каса (НЗОК), да могат да се ползват от правителството за каквото прецени, стана ясно от думите днес на министъра на финансите Симеон Дянков пред журналисти в парламента.
По думите на Дянков преминаването на средствата за здравеопазване към фиска "ще облекчи фискалната система, така че за 2011 г. по всяка вероятност ще бъдат направени по-малко заеми от заложените в проекта за бюджет за следващата година".
Финансовият министър обясни, че в проектобюджета за 2011 г. е заложено емитирането на държавен дълг през 2011 г. да е максимум 2 млрд. лв., а по абсолютна стойност дългът на страната да не надминава 14,3 млрд. лв., което представлява 18,55% от прогнозния брутен вътрешен продукт (БВП) за 2011 г.
Освен това, според подписания вчера меморандум между правителството и Българския лекарски съюз, от 2011 г. всички събрани средства от здравни вноски от следващата година ще се използват директно за здравеопазване, без НЗОК да има резерв. Догодина НЗОК ще получава всички приходи от здравноосигурителни вноски (8% от работната заплата), които се планира да бъдат около 2,6 млрд. лева.
Очакванията са в края на тази година фискалният резерв да е „много по-голям от заложения при актуализирания бюджет за 2010 г. минимум от 4,5 млрд. лв.“ (при предишна стойност от 6,3 млрд. лв.), заяви още Дянков.
Малко преди това предишният финансов министър и настоящ депутат Пламен Орешарски коментира от парламентарната трибуна, че към средата на 2009 г. външният дълг на страната ни е бил под 15% от БВП, а като се има предвид и размера на фискалния резерв към юли 2009 г., то тогава нетната стойност на дълга е клоняла към 0%, което е безпрецедентно за последните над 20 години. Орешарски допълни, че през последните около 20 години правителства на страната няколко пъти са емитирали външен дълг, но не пряко за финансиране на бюджетния дефицит.