Средната цена, по която доставя „Газпром“ за България, е 339 долара за 1000 куб. метра. Това е мониторинг на фирмата, това може да не е съвсем точна цифра, но по правило ние не бъркаме. Това каза руският вицепремиер Виктор Зубков след среща с българския министър-председател Бойко Борисов.
Цената, по която се внася синьото гориво при равномерна консумация, е 442 до 501 долара за 1000 кубически метра. При неравномерна консумация тези цифри се вдигат и стигат от 519 до 570 долара за 1000 куб. метра.
Битовите потребители в България плащат още повече - 576 долара за 1000 куб. метра, показа учудването си Зубков.
„Очакваме решение на премиера Путин за цената на газа“, каза Борисов, цитиран от БТА. „От „Газпром“ излиза евтин газ за България, допълни той, като от изявленията след срещата не стана ясно как точно се формират цените за крайния потребител.
„Не мога да си обясня къде по посредниците се вдига цената на природния газ за българските потребители“, каза българският премиер. „Повтаря ми се схемата с електроразпределителните дружества“.
Русия е поела ангажимент да даде реалната цена, по която продава, а аз ще се върна от цената на газа при реалния потребител и се надявам от „Булгаргаз“ да кажат къде се формират разликите.
В условията на финансова икономическа криза да направим така, че крайният потребител да не понесе удари от цената на газа. Трябва да направим така, че ние да намалим цената, а крайният потребител да разбере, че сме го направили, каза Борисов. Не е коректно ние да намаляваме цената на газа, а някои посредници да се обогатяват от това.
Зубков каза, че ще запознае премиера Путин с предложенията за намаляване на цените на природния газ. Той посочи, че преференции вече са направени, които са в договорите за доставка за 2010 и 2011 година и цената на синьото гориво е на 90% от реалната пазарна цена, добави руският вицепремиер.
По разговорите за проекта „Южен поток“ основният въпрос беше какво ще стане с тръбите, по които сега се транспортира руски газ, каза Борисов.
Получихме уверение от Зубков, че те ще бъдат използвани с не по-малък капацитет от този в момента с изключение на 90 км от Провадия до Кардам. Транспортираният газ ще достигне до 63 млрд. куб. метра и България участва на наша територия с 50% в газопровода.
„Така печалбата ни в проекта ще се удвои и утрои“, каза Бойко Борисов. В четвъртък делегация на Булгаргаз ще замине за Москва, за да се изчистят всички подробности.
Започнато е предпроектното проучване и с привличането на външни експерти ще постигнем най-доброто, каза Борисов. Транзитът към Гърция и Турция ще остане по сегашната газопреносна мрежа. По новите тръби ще се пренася за Сърбия Австрия и Италия, допълни той.