Данъците върху личните доходи и дейността на компаниите в Европейския съюз са най-ниски в България, съобщи европейската статистическа служба Евростат.
От службата оповестиха данните от проучване за данъчното облагане в страните от общността, в което се посочва, че между 2000 и 2010 г. у нас тези налози са спаднали от 40 до 10%, а в Румъния – от 40 на сто до 16 на сто.
В същото време данъчното облагане е най-високо в Швеция – 56,4 на сто, Белгия – 53,7 на сто, и Холандия – 52 на сто.
Почти половината приходи от данъци в ЕС – 49,9%, идват от облагане на работната сила. Следват данъците върху потреблението и капитала.
През 2008 г. данъчното бреме е спаднало до 39,3 на сто от брутния вътрешен продукт (БВП) на ЕС при 40,4 на сто през 2007 г.
Като цяло обаче облагането с данъци в общността остава доста високо и е с около една трета по-високо от това в САЩ и Япония.
Освен първенец по данъци, страната ни е и с най-евтини храни, става ясно от проучването на Евростат.
Цените на хранителните продукти и безалкохолните напитки сред страните от ЕС са най ниски в България – с 32 на сто по ниски от средните за съюза, а са най-високи в Дания – с 39 на сто над средните.
След Дания най-скъпо е прехранването в Ирландия – 29 на сто над средното в ЕС, Финландия – 20 на сто, и Люксембург – 17 на сто.
Най-евтините хранителни продукти след България са в Румъния – 34 на сто под средните, и в Полша – 36 на сто.
Цените на алкохола и цигарите у нас също са на едни от най-ниските в съюза. Цената на алкохолните напитки в България е 77 на сто от средното за ЕС ниво, а на тютюневите изделия – 46%.
Трябва да се има предвид обаче и че страната ни е в дъното на още една европейска класация – тази по размер на доходите.