fallback

Близо 300 млн. лв. за преструктуриране на болници

Оптимистичната прогноза на здравния министър е реформата в болниците да приключи до края на годината

14:58 | 24.06.10 г.
Автор - снимка
Създател

Болничните структури, на които им предстои да бъдат преструктурирани, ще получат финансиране от 295 млн. лв., от които 147 млн. лв. са за общинските болници, а останалите средства са за високотехнологично оборудване на избрани болнични центрове, които ще бъдат включени в националната стратегия.

Това заяви министърът на здравеопазването Анна-Мария Борисова днес пред директори на болнични заведения от страната по време на среща, инициирана от Българския лекарски съюз, предаде БТА.

Борисова представи предвижданата реформа в болничната система. По думите й реформата ще продължи няколко месеца. „В моите оптимистични прогнози се надявам тя да приключи до края на годината“, заяви Борисова.

Според нея има четири условия за преструктуриране на болничната система - ясна стратегия, политическа подкрепа, мерки за преструктуриране, сливане и нова организация на болничните дейности, както и определяне на потребностите от инвестиции.

Принципите за преструктуриране на болничната помощ са болниците да разполагат с три типа болнични легла - терапевтични, педиатрични и неврологични.

Трябва да укрепим извънболничната помощ и голяма част от дейностите трябва да се изнесат извън болниците, заяви Борисова.

Тя цитира данни от 2007 г., според които България харчи 47 на сто от средствата за здравеопазване за лечение в болниците, а Европа - 29 на сто. Трябва да увеличим леглата за долекуване, за сметка на тези за активно лечение - това е същността на реформата в болничната система, заяви Борисова.

Борисова за пореден път посочи, че нямало да се затварят болници. „Просто ще сменим типа на дейност на тези болници.“

Анна-Мария Борисова заяви, че националната здравна карта е задължителна за осъществяване на реформата и ще включва всички 28 областни здравни карти. Тя ще се основава на определен максимален брой болнични легла, медицински стандарти, изработени от медицинските дружества, утвърдени от Министерския съвет и публикувани в „Държавен вестник“.

Комисиите за изработване на областните здравни карти ще бъдат назначени със закон. Те ще бъдат оглавявани от областния управител и ще включват представители на БЛС, БЗС, профсъюзи, и всички ангажирани страни, уточни министърът.

Каквото се прави в Европа, това ще се прави и у нас, добави Борисова по повод на предвижданата реформа.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 04:16 | 11.09.22 г.
fallback