Прекратяването на договора за строителството на АЕЦ Белене, който беше спечелен след конкурс от руската компания „Атомстройекспорт“, може да доведе до търсенето от страна на Русия на неустойки от България и в частност от Националната електрическа компания (НЕК) в размер на около 1 млрд. евро.
Това пише руският вестник „Комерсант“, позововайки се на източници, запознати с договора. От изданието допълват обаче, че подобно съдебно дело би било „сложно“.
Според сключения с „Атомстройекспорт“ през 2008 г. договор за изграждане на АЕЦ Белене строителството на централата ще струва 4 млрд. евро.
Коментарът на руската медия е във връзка с изявленията в края на миналата седмица на българския премиер Бойко Борисов, че се отказваме от реализацията на петролопровода Бургас-Александруполис и се „замразява“ строителството на АЕЦ Белене до намиране на стратегически инвеститор. Малко по-късно същия ден беше уточнено, че всъщност няма никакви решения на правителството и по двата въпроса.
"Комерсант" посочва, че руските власти до момента не са получили никакви официални уведомления по въпросите във връзка с двата крупни енергийни проекта, но признава, че в последно време България е „охладняла“ спрямо петролопровода „Бургас-Александруполис“. Във връзка с извършените проучвателни работи досега България дължи на руската „Транснефт“ 4,9 млн. долара, посочват от изданието.
Според руски анализатори България има възможност да измени последната си позиция, като реши в крайна сметка да се реализират двата крупни енергийни проекта – АЕЦ Белене и „Бургас-Александруполис“. Припомнят се и думите от миналата седмица на българския министър на икономиката и енергетиката Трайчо Трайков, когато разбра за изявлението на премиера: „Не мога да повярвам, че е казал това“.