Харченето на фискалния резерв за оперативни разходи е недопустимо и е извън всякаква икономическа логика, заяви на пресконференция икономистът от Института за пазарна икономика (ИПИ) Светла Костадинова.
По думите й това показва неспособността на правителството да направи балансиран бюджет и е лош знак за външните инвеститори, които така нямат яснота за бъдещето.
Приходите в бюджета за първото тримесечие на тази година са с 19 на сто по-малко на годишна база, а разходите за същия период растат със 17 на сто, посочи тя. Това показва, че ръстът на разходите не се дължи главно на сключените от предишното правителство договори с фирми, а в голяма степен на решения на сегашното правителство, смятат от института.
От ИПИ подкрепят съкращаването на разходите в държавната администрация, но смятат, че те трябва да се съкратят с 20 на сто за всички министерства и ведомства.
Като цяло оповестената актуализация на бюджета предвижда дефицит от 2,2 млрд. лв., като събраните приходи са с 1,91 млрд. лв. по-малко, трансферите - с 220 млн. лв. по-малко, а разходите са с 475 млн. лв. повече, посочиха от института.
Петър Ганев от ИПИ подчерта, че според актуализацията на бюджета спрямо миналата година приходите ще бъдат с 1,4 млрд. лв. по-малко, а разходите - с 850 млн. лв. повече.
Проф. Ричард Ран, който е председател на Надзорния съвет на института, заяви: „Изключително лоша идея е да се използва фискалния резерв за финансиране на бюджетния дефицит. Тези средства би трябвало евентуално да се ползват за капиталови вложения.“
На въпрос на Investor.bg от ИПИ посочиха, че не препоръчват и увеличаване на външния дълг, тъй като сега сме в благоприятно положение при съотношението външен дълг към БВП.
Относно предвидените 116 млн. лв. субсидии за тютюнопроизводителите, Костадинова коментира: „Не приемаме логиката да се субсидират едни социални групи за сметка на други. Това е безобразие, особено в условията на криза.“