IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Девалвацията - последната опция за спасяване на еврото

Бюджетните икономии по никакъв начин не решават проблема с неконкурентния пазар на труда в Европа, посочват икономисти

11:43 | 23.05.12 г. 23
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Девалвацията - последната опция за спасяване на еврото

Проблемът с трудовите пазари не е трудно да бъде идентифициран. Когато след въвеждането на еврото рисковият спред между гръцкия и германския дълг се стопи, капиталовите потоци бързо наводниха периферните страни.

Това предизвика инвестиционен бум и цената на труда драстично изпревари ръста на производителността. Благоприятните икономически условия също спомогнаха за приемането на исканията за по-високи заплати. Когато финансовата криза настъпи, заплатите в тези страни се оказаха твърде високи и безработицата достигна рекордни нива.

Бюджетните икономии по никакъв начин не решават проблема с неконкурентната цена на труда. Реформирането на данъчната система в Гърция, Испания и останалите страни от периферията на еврозоната, както и свиването на раздутите им публични сектори и неустойчиви пенсионни системи, са важни дългосрочни цели. В настоящия момент обаче повишаването на данъците и ограничаването на разходите единствено би задълбочило рецесията.

За възстановяване на конкурентоспособността на трудовия пазар някои икономисти предложиха страните от периферията на евозоната да проведат „вътрешна девалвация“ като понижат номиналните заплати. Историята обаче ни учи, че едно чувствително понижаване на номиналните заплати, което би било необходимо за постигането на тази цел, е много трудно за осъществяване.

Най-недеструктивният път, по който Европа може да поеме, е рязко да девалвира еврото. Това ще помогне за понижаването на търговските дефицити в страните от периферията и ще осигури глътка въздух за изнемогващите им икономики.

Обезценяването на еврото може да повиши търговския излишък на Германия дори още повече, както и да предизвика инфлационно напрежение в няколкото европейски страни, които все още нямат проблем с безработицата.

По-слабото евро вероятно ще доведе до ръст на германските заплати и така ще помогне за изравняването на трудовите разходи в Германия и останалите европейски страни.

Умереният инфлационен ефект от евро, достигнало паритет с долара, ще е доста по-малко болезнен, отколкото бюджетните икономии или вътрешната девалвация в страните от периферията на еврозоната.

Европейският валутен съюз беше добър, но зле приложен план за насърчаване на икономическия растеж и създаването на по-тесен политически съюз сред европейските страни, смятат Сийгъл и Палмър.

Натискът от страна на германското правителство за налагане на допълнителни бюджетни икономии в страните от периферията ще ускори дезинтеграцията на еврозоната, изтъкват икономистите.

Надеждата за спасение на валутния съюз се крие в това ЕЦБ да изостави икономиите и да приеме по-евтиното евро. Планът може и да не проработи, но е последната реалистична възможност за спасяването на единната валута, заключават те.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 18:51 | 12.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

12
rate up comment 3 rate down comment 0
eldred
преди 12 години
Твоята представа за лиде да гарантираш дълговете на всички мързели и безотговорни ли е?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 5 rate down comment 0
smallmouse
преди 12 години
Много умно ! Аман от кухи теоретици и сметкаджии.Хората с депозити в евро ще загубят половината от парите си.Някой сети ли се за това?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 6 rate down comment 1
lozkhris
преди 12 години
Няма да струва кой знае колко след като се свалят *** акцизи на горивата, наложени в Европа. Тези акцизи са от преди 15 години, когато Европа беше клуб на богаташите. В момента ЕЗ е клуб на мизерстващи правителства и обикновени люде, командвани от германските корпоративни интереси и тези на душеприказчиците им отвъд Океана.Така че да - еврото трябва да падне, при това колкото може - повече. И стига с това плашило "инфлация". Инфлацията се контролира, а при обща безработица към 11% за Еврозоната, няма от какво да се страхуваме толкова.Германия да се справя. След като иска да бъде лидер - ДА БЪДЕ ЛИДЕР НА ЕВРОПА, а не само защитник на интересите на Зименс и Дойчебанк.Все пак ако унищожи Европа с *** си austeritie, просто няма да има кой да купува повече Мийле.Оу и да - Германия да си премести фабриките, които изнесе в Китай обратно в Европа - няма значение къде. Италия е прекрасно местенце. Както и Испания. И ИрландияДори България
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 16 rate down comment 1
Danny666
преди 12 години
Приятел като имаш милиони, света за тези *** е много по различен от този за плебса.Така и не разбраха че от тук изход ВЕЧЕ няма ! За да постигнем разтеж требе некой друг да затъне. Само с печатницата НЕ СТАВА вече ! Просто физическите ресурсите са ограничени и всеко печатане е наливане на вода в кофа без дъно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 13 rate down comment 0
eldred
преди 12 години
Аха значи понеже са популисти и не желаят да направят нужните промени просто ще оберат хората с инфлация и ще продължат да раздават хартийки наляво и надясно преструвайки се, че социалният модел работи.Между другото някой замисля ли се колко например ще струва литър бензин след като обезценят еврото.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 6 rate down comment 0
toto 2
преди 12 години
Ами Хамериканците дават акъл ,защото си плетат тяхната кошница да могат и те да печатат доларчета и пазарът да може да ги поеме :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 7 rate down comment 2
dakl
преди 12 години
Абсолютно съм съгласен с мнението на авторите . И съм убеден че в крайна сметка ще се стигне до подобно развите на нещата в ЕС.Преди десет годин , когато Германия имаше проблеми с абсорбирането на ГДР , то тогава ЕЦБ свали еврото до 0,82 за долар, ерго сега защо да не отиде да паритета!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 1 rate down comment 9
VicKing
преди 12 години
>>>Първият и най-непосредствен от тях е страхът, че гръцките банки ще конвертират евро депозитите на клиентите си в нова гръцка валута. Това предизвиква изтичане на капитали не само от гръцките, но и от испанските и португалските банки. Тези средства се пренасочват към германски банки и германски ДЦК.Вторият източник на проблеми са неустойчивите бюджети и дефицитите по текущите сметки в много от периферните страни.Третият и всъщност най-важен проблем е фактът, че цената на труда в страните от периферията на еврозоната е прекалено висока и неконкурентна в сравнение със Северна Европа и особено Германия
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 4 rate down comment 1
Банката
преди 12 години
Хахахах и то американски автори..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 6 rate down comment 1
Боян
преди 12 години
Да нямам си на идея защо през два дена пишат една и съща статия с различни заглавия и автори всичките световно безизвестни.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още