fallback

Еволюцията на газовите взаимоотношения между Русия и ЕС

Какво може да очаква Европа от мащабните руски проекти за пренос на природен газ и как това ще се отрази в отношенията ѝ със САЩ?

13:15 | 16.10.18 г. 9
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Износът на руски газ за Европа се е повишил до безпрецедентни нива през 2016 г. и 2017 г.

По данни, предоставени от „Газпром“, 192,2 млрд. куб.м природен газ са били доставени в Европа и Турция през изминалата година, в сравнение със 178,3 млрд. куб.м през 2016 г. и 158,6 млрд. куб.м през 2015 г.

Тази възходяща тенденция, изглежда, ще продължи и през настоящата година, с което руският износ на газ ще достигне нови рекордни нива, пише Марко Сиди за Euractiv.

Това силно представяне се случва на фона на политическите и търговските сътресения в международен план, както и в контекста на европейските санкции, наложени над Русия заради украинската криза от 2014 г.

Икономическото възстановяване на Европа, намаляващото производство на природен газ в Европейския съюз (ЕС), ниските цени на руския газ и ограничените доставки на не-руски втечнен газ (LNG) са сред основните търговски причини за повишаването на руските доставки. 

По-ниските температури от това лято и постепенното преминаване от въглища към газ при някои европейски страни увеличиха търсенето на горивото.

Днешните отношения между ЕС и Русия в областта на природния газ претърпяха редица промени, най-вече по отношение на пазарните договорености заради разследването на Европейската комисия, която стартира антимонополно дело срещу „Газпром“.

Изглежда, че основните клиенти на Москва в Централна Европа са доволни от партньорството си с Русия, а местните компании се чувстват достатъчно уверени, за да реализират нови инфраструктурни проекти за износ на газ към Европа и други континенти.

Плановете на тези компании включват стартирането на проекта за втечнен природен газ Yamal през декември 2017 г. и продължаващото доизграждане на „Турски поток“ и полемичния „Северен поток 2“.

Въпреки тези планове пред отношенията между ЕС и Русия в областта на енергийните ресурси остават важни предизвикателства.

Проектът „Северен поток 2“ предизвика разгорещени дебати сред страните членки на блока. Някои страни от Източна и Централна Европа продължават да се противопоставят на проекта, приемайки го като своеобразна експанзия на Руската федерация срещу тях.

САЩ също се намесиха в спора, заплашвайки да санкционират всички европейски компании, които са замесени в изграждането на руския газопровод, предоставяйки им алтернативата да се включат в кампанията по доставките посредством танкери на американски LNG.

Продължава да цари неяснота и около бъдещето на транзита на руски газ през Украйна. Договорът между Киев и Москва изтича декември 2019 г. и остават много въпросителни по евентуалното му преподписване.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:32 | 14.09.22 г.
fallback