IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Студена война, но без вицовете

Путин неслучайно се опитва да маскира военната си намеса в Украйна - той се страхува от по-сериозни американски санкции срещу банките

16:48 | 25.06.15 г. 15
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Руският премиер&nbsp;Дмитрий Медведев и президентът Путин. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Руският премиер Дмитрий Медведев и президентът Путин. Снимка: Ройтерс

Нека направим кратък обзор - Америка прехвърля бойни танкове в своите натовски съюзници в Източна Европа като контрабаланс срещу Русия; американски и руски военни самолети неотдавна  прелетяха на 3 м един от друг; Русия строи балистични ракети с голям радиус от ново поколение; а САЩ и Китай се боричкат в  Южнокитайско море. Дали някой не започна отново Студената война, докато гледахме в другата посока, пита Томас Фридман в анализ за New York Times, цитиран от БТА.

Ако е така, този път нещата изглеждат като Студената война, но без съпътстващите я забавления - т.е. без Джеймс Бонд, СМЕРШ (съветското контраразузнаване, или "Смърт на шпионите"), без киногероя "агент 86" с телефон в обувката, без тропането на  Никита Хрушчов с обувка (по масата в ООН), без надпреварата кой  ще кацне пръв на Луната, или без дебата между лидерите на СССР и САЩ (Хрушчов и Никсън - б.р.) чии кухненски уреди са по-добри.  

И не си мислете, че ще видите президента Обама в Киев да казва,  в стил "а ла президента Кенеди" - "ich bin ein Ukrainer" (аз съм украинец - перефраза на прочутата реплика на Кенеди "Ich bin  ein Berliner" - Аз съм берлинчанин - б.р.). А пък жаргонът на  днешния ден - "рестартиране с Русия" или "обръщане към Азия" -  е много далече от привлекателността на термина "разведряване" (dеtente - заета от френска дума със специфично произношение -  б.р.).

Уви, не - тази пост-пост-Студена война прилича повече на  (бутафорна) кечистка борба. Разберете ме - нямам предвид само това, че президентът Владимир Путин язди кон гол до кръста, макар че и това е подходяща алюзия. Това е просто дива борба за надмощие заради самото надмощие - не сблъсък на влиятелни идеи,  а по-скоро - за сфери на влияние: "Ти пресече тази линия, и аз ще ти фрасна носа." "Защо?" "Защото казах така." "Това проблем ли е за теб?" "Да, нека ти покажа моя дрон. Това проблем ли е  за тебе?" "Съвсем не. Моите хакерчета откраднаха системите за  насочване (на безпилотника - б.р.) миналата седмица от (фирмата) "Нортроп Гръмън." "Това проблем ли е за теб?"

Студената война си имаше начало и край, и дори спускане на  завесата - падането на Берлинската стена. Но пост-пост-Студената война ни върна обратно по окръжността към пред-Студената война  и играта на държави. В един момент изглеждаше, че ще бъде иначе - когато изглеждаше, че араби и израелци ще постигнат мир, че  Китай ще еволюира към по-приемлива политическа система и че  Русия ще стане част от Европа и от Г-8. Но оттогава изтече цял живот.

Сега западните репортери се тюхкат как да получат виза за  Китай; никой трезвомислещ американски бизнесмен не носи лаптопа си в Пекин; китайските хакери имат повече лични данни за тебе,  отколкото (социалната мрежа) LinkedIn; Русия все още възнамерява да стане част от Европа - като анексира парче оттук, парче оттам; а Г-8 сега е Г-1,5 (Америка и Германия). 

Кога се объркаха нещата? Ние дадохме първия залп, когато разширихме НАТО към руските граници, въпреки че Съветският съюз  вече бе изчезнал. Това бе знак към Москва: Ти винаги си оставаш  враг, независимо каква ти е системата. Когато цените на петрола скочиха, Путин потърси отмъщение за това унижение и сега  използва заплахата от НАТО, за да оправдае милитаризацията на руското общество, за да може той и неговите съратници  клептократи да се задържат на власт и да представят техните  опоненти като лакеи на Запада.

Свалянето на либийския лидер Муамар Кадафи от НАТО,  Арабската пролет и уличните протести в Москва стреснаха Путин,  казва Сергей Гуриев - известният руски икономист, сега живеещ в  Париж. "Путин разбра, че е загубил руската средна класа и  започна да търси легитимност другаде" - в хипернационализма и  антиамериканизма.

Но Гуриев прави съществена забележка. "Ако не бяха западните санкции срещу Русия, Източна Украйна вече щеше да бъде част от  Русия днес", каза той, като добави, че няма нищо, което да плаши Путин повече от това Украйна да се пребори с корупцията и да  успее да изгради модерна икономика - т.е. да се превърне във  всичко онова, което путинова Русия не е. Гуриев обаче се безпокои, че антизападната пропаганда, която Путин влива във вените на руската публика, ще има дълготраен ефект и ще направи неговия приемник още по-лош. При всички случаи "Русия ще бъде голямо предизвикателство за вашия следващ президент",  предупреждава той.

Китайското ръководство не е толкова безогледно или отчаяно, като Путин. То повече се нуждае от достъп до американските  пазари. Затова, поне засега, китайските лидери все още спазват  известна сдържаност в предявяването на претенциите си в Южнокитайско море. Но факт е, пише експертът по Азия Андрю Браун в WSJ, че "американо-китайските отношения са  загубили стратегическото си основание: Съветския съюз - общата заплаха, която сближи двете страни". А те не са намерили ново  основание, като например да бъдат съуправители на глобалната стабилност.

Накратко, привлекателността на американската икономика и ефективността на американските санкции имат по-голямо значение от всякога за дирижирането на "играта на държавите" в периода на пост-пост-Студената война, включително и за докарването на Иран на масата за ядрените преговори. Може и да се връщаме  обратно към традиционната геополитика, но това става в един много по- взаимозависим свят, в който нашето икономическо  влияние е все още източник на възпиране, влияещ на Москва и Пекин.

Путин неслучайно се опитва да маскира военната си намеса  в Украйна - той се страхува от по-сериозни американски санкции  срещу банките. Китай неслучайно се въздържа в поведението си в  Южнокитайско море - той не може да бележи икономически ръст без да изнася стоките си в Америка.

Така че работата не е само в нашите оръдия, но и в маслото ни. Ето защо ние трябва да налагаме подготвени по наш калъп споразумения за свободна търговия с Азия и Европа, ето защо  най-важният източник на стабилност в света днес е доброто здраве на американската икономика. Можем да действаме "меко" само ако  държим и "голяма тояга", и "дебел портфейл". 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 04:12 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

5
rate up comment 15 rate down comment 4
ing5rov
преди 9 години
"Ето защо ние трябва да налагаме подготвени по наш калъп споразумения за свободна търговия с Азия и Европа, ето защо най-важният източник на стабилност в света днес е доброто здраве на американската икономика. Можем да действаме "меко" само ако държим и "голяма тояга", и "дебел портфейл". Нищо ново. Винаги така са действували досега...когато кварталния хулиганин получи един по мутрата , сменя тактиката...ако беше още Елцин,сега щяха да държат само тоягата !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 25 rate down comment 13
dakl
преди 9 години
Отдавна мъдреците са казали, че всяко идиотско деяние намира своето философско оправдание.Нищо Путин не се стреми да замаскира. Единственото , което той напълно открито прави , че защищава независимостта и суверинитета/РЕАЛНИЯТ, А НЕ ТОЗИ СИМВОЛИЧНИЯТ ОТ КОЙТО СЕ ПОЛЗУВАТ АМЕРИКАНСКИТЕ ВАСАЛИ/. А докато съществува поне една голяма страна , която не признава американското господство, се създава опасен прецидент за Вашингтон!Ерго, Украйна е единствено и само инструмент чрез който се търси поне още за 50 годишно световно господство на единствената супер сила днес!Ще успеят ли двата основни претенденти в своите намерение ще разберат всички които останат живи след Третата световна война!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 34 rate down comment 12
Mavi Goz
преди 9 години
Отдавна не е имало толкова откровен анализ от американски източник! Като се изтръскат триците около Путин и Китай става ясно едно - САЩ винаги са се стремили и все по-силно се стремят към световно господство, което маскират, както Путин бил маскирал нещо си, под формата на световно лидерство - не по врат, а по шия! Съвсем естествено, подобна амбиция води до сблъсък с несъгласни да бъдат подчинени. Отначало такива лесно се преодоляват, защото са по-дребни и неорганизирани. Всеки следващ конфликт ще е с все по-силни и по-организирани противници. Въпросът е, че до сега всички опити за световно господство са завършвали по аналогичен начин - мераклията се разчеква по сичките земни кълбета да налага волята си и се сдухва... И идват варварите, които продължават по същия път... хахаха!Американците си мислят, че именно те ще направят изключение, но едва ли... Поне за сега не личи да са научили нещо различно!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 34 rate down comment 19
0pk
преди 9 години
И кое му е прекрасното? Путин е лош, щото се зъби на световния побойник САШ, на който по принцип сичко му е простено и всяко действие му е оправдано? И пак някакви военни намеси се привиждат, а собствения нас*ан г*з не се забелязва.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 13 rate down comment 20
georgi_shum
преди 9 години
Прекрасен анализ :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още