IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Студена война, но без вицовете

Путин неслучайно се опитва да маскира военната си намеса в Украйна - той се страхува от по-сериозни американски санкции срещу банките

16:48 | 25.06.15 г. 15
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Руският премиер&nbsp;Дмитрий Медведев и президентът Путин. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Руският премиер Дмитрий Медведев и президентът Путин. Снимка: Ройтерс

Нека направим кратък обзор - Америка прехвърля бойни танкове в своите натовски съюзници в Източна Европа като контрабаланс срещу Русия; американски и руски военни самолети неотдавна  прелетяха на 3 м един от друг; Русия строи балистични ракети с голям радиус от ново поколение; а САЩ и Китай се боричкат в  Южнокитайско море. Дали някой не започна отново Студената война, докато гледахме в другата посока, пита Томас Фридман в анализ за New York Times, цитиран от БТА.

Ако е така, този път нещата изглеждат като Студената война, но без съпътстващите я забавления - т.е. без Джеймс Бонд, СМЕРШ (съветското контраразузнаване, или "Смърт на шпионите"), без киногероя "агент 86" с телефон в обувката, без тропането на  Никита Хрушчов с обувка (по масата в ООН), без надпреварата кой  ще кацне пръв на Луната, или без дебата между лидерите на СССР и САЩ (Хрушчов и Никсън - б.р.) чии кухненски уреди са по-добри.  

И не си мислете, че ще видите президента Обама в Киев да казва,  в стил "а ла президента Кенеди" - "ich bin ein Ukrainer" (аз съм украинец - перефраза на прочутата реплика на Кенеди "Ich bin  ein Berliner" - Аз съм берлинчанин - б.р.). А пък жаргонът на  днешния ден - "рестартиране с Русия" или "обръщане към Азия" -  е много далече от привлекателността на термина "разведряване" (dеtente - заета от френска дума със специфично произношение -  б.р.).

Уви, не - тази пост-пост-Студена война прилича повече на  (бутафорна) кечистка борба. Разберете ме - нямам предвид само това, че президентът Владимир Путин язди кон гол до кръста, макар че и това е подходяща алюзия. Това е просто дива борба за надмощие заради самото надмощие - не сблъсък на влиятелни идеи,  а по-скоро - за сфери на влияние: "Ти пресече тази линия, и аз ще ти фрасна носа." "Защо?" "Защото казах така." "Това проблем ли е за теб?" "Да, нека ти покажа моя дрон. Това проблем ли е  за тебе?" "Съвсем не. Моите хакерчета откраднаха системите за  насочване (на безпилотника - б.р.) миналата седмица от (фирмата) "Нортроп Гръмън." "Това проблем ли е за теб?"

Студената война си имаше начало и край, и дори спускане на  завесата - падането на Берлинската стена. Но пост-пост-Студената война ни върна обратно по окръжността към пред-Студената война  и играта на държави. В един момент изглеждаше, че ще бъде иначе - когато изглеждаше, че араби и израелци ще постигнат мир, че  Китай ще еволюира към по-приемлива политическа система и че  Русия ще стане част от Европа и от Г-8. Но оттогава изтече цял живот.

Сега западните репортери се тюхкат как да получат виза за  Китай; никой трезвомислещ американски бизнесмен не носи лаптопа си в Пекин; китайските хакери имат повече лични данни за тебе,  отколкото (социалната мрежа) LinkedIn; Русия все още възнамерява да стане част от Европа - като анексира парче оттук, парче оттам; а Г-8 сега е Г-1,5 (Америка и Германия). 

Кога се объркаха нещата? Ние дадохме първия залп, когато разширихме НАТО към руските граници, въпреки че Съветският съюз  вече бе изчезнал. Това бе знак към Москва: Ти винаги си оставаш  враг, независимо каква ти е системата. Когато цените на петрола скочиха, Путин потърси отмъщение за това унижение и сега  използва заплахата от НАТО, за да оправдае милитаризацията на руското общество, за да може той и неговите съратници  клептократи да се задържат на власт и да представят техните  опоненти като лакеи на Запада.

Свалянето на либийския лидер Муамар Кадафи от НАТО,  Арабската пролет и уличните протести в Москва стреснаха Путин,  казва Сергей Гуриев - известният руски икономист, сега живеещ в  Париж. "Путин разбра, че е загубил руската средна класа и  започна да търси легитимност другаде" - в хипернационализма и  антиамериканизма.

Но Гуриев прави съществена забележка. "Ако не бяха западните санкции срещу Русия, Източна Украйна вече щеше да бъде част от  Русия днес", каза той, като добави, че няма нищо, което да плаши Путин повече от това Украйна да се пребори с корупцията и да  успее да изгради модерна икономика - т.е. да се превърне във  всичко онова, което путинова Русия не е. Гуриев обаче се безпокои, че антизападната пропаганда, която Путин влива във вените на руската публика, ще има дълготраен ефект и ще направи неговия приемник още по-лош. При всички случаи "Русия ще бъде голямо предизвикателство за вашия следващ президент",  предупреждава той.

Китайското ръководство не е толкова безогледно или отчаяно, като Путин. То повече се нуждае от достъп до американските  пазари. Затова, поне засега, китайските лидери все още спазват  известна сдържаност в предявяването на претенциите си в Южнокитайско море. Но факт е, пише експертът по Азия Андрю Браун в WSJ, че "американо-китайските отношения са  загубили стратегическото си основание: Съветския съюз - общата заплаха, която сближи двете страни". А те не са намерили ново  основание, като например да бъдат съуправители на глобалната стабилност.

Накратко, привлекателността на американската икономика и ефективността на американските санкции имат по-голямо значение от всякога за дирижирането на "играта на държавите" в периода на пост-пост-Студената война, включително и за докарването на Иран на масата за ядрените преговори. Може и да се връщаме  обратно към традиционната геополитика, но това става в един много по- взаимозависим свят, в който нашето икономическо  влияние е все още източник на възпиране, влияещ на Москва и Пекин.

Путин неслучайно се опитва да маскира военната си намеса  в Украйна - той се страхува от по-сериозни американски санкции  срещу банките. Китай неслучайно се въздържа в поведението си в  Южнокитайско море - той не може да бележи икономически ръст без да изнася стоките си в Америка.

Така че работата не е само в нашите оръдия, но и в маслото ни. Ето защо ние трябва да налагаме подготвени по наш калъп споразумения за свободна търговия с Азия и Европа, ето защо  най-важният източник на стабилност в света днес е доброто здраве на американската икономика. Можем да действаме "меко" само ако  държим и "голяма тояга", и "дебел портфейл". 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 04:12 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

15
rate up comment 16 rate down comment 6
serafima
преди 9 години
Русия не започва войните, тя ги завършва.Това е война, която САЩ водят с чужди ръце, чужди жертви и с най-малки разходи. "Нека се избиват помежду си.". Това изтренираха по време на Втората световна война. По същия начин започнаха и след краха на СССР - в Югославия, Ирак, Либия, Сирия, Египет, Турция. И сега в Украйна. Но целта продължава да е Русия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 16 rate down comment 5
serafima
преди 9 години
Клинт Истууд в речта си за президентските избори в САЩ ноември 2012 казва, че държавата САЩ е собственост на богатите, а политиците са назначени да ОБСЛУЖВАТ собствениците й. И ако политиците НЕ обслужват добре богатите, ги уволняват.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 8 rate down comment 9
многодобре
преди 9 години
Тук виждате страните, в които са се случили финансираните от Америка така наречени Майдани. Хората са повярвали в тази нация, и вижте какво са направили с тях, заявяват организаторите. Ние дойдохме тук, за да кажем: Американци, престанете да се бъркате в нашите вътрешни работи. Престанете да убивате хората ни и да спонсорирате войната в Донбас. Спрете да тероризирате родината ни и всички славянски държави.Прочети цялата статия тук: http://***.cross.bg/amerikanskoto-posolstvo-posolstvoto-1471258.html#ixzz3eAcS8gya
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 12 rate down comment 9
STRAHO
преди 9 години
Този експеримент ясно показва коя от двете конфронтиращи се страни ползва пропаганда насаждаща ОМРАЗА! Много показателен. Събират се подписи за ядерн удар по опонента в САЩ и в Русия. В САЩ където както и у нас тече яростна пропаганда срещу всичко руско хората се подписват за такъв удар. В Русия където няма такова насаждане на омраза въпреки американския геноцид в Украйна хората не им желаят на американците лошото. Отказват да подпишат за ядрен удар! МНОГО показателен експеримент !https://***.youtube.com/watch?v=MK64aTNFmsA - Русияhttps://***.youtube.com/watch?v=CNr5czZKEdk --САЩ
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 7 rate down comment 2
michaelis12
преди 9 години
Китай неслучайно се въздържа в поведението си в Южнокитайско море - той не може да бележи икономически ръст без да изнася стоките си в Америка.--------------------------------------------------------------------------------------------------------така е "въздържали са се"U.S., China clash over disputed South China Seahttp://***.reuters.com/article/2015/05/16/us-usa-kerry-china-southchinasea-idUSKBN0O104Q20150516 The United States and China clashed over a territorial dispute in the South China Sea on Saturday, as China's foreign minister asserted its sovereignty to reclaim reefs saying its determination to protect its interests is "as hard as a rock".After a private meeting with U.S. Secretary of State John Kerry, China's Foreign Minister Wang *** showed no sign of backing down despite Kerry urging China to take action to reduce tension in the South China Sea."With regard to construction on the Nansha islands and reefs, this is fully within the scope of China's sovereignty,"
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 14 rate down comment 5
Атанасио
преди 9 години
САЩ си мислят ,че винаги ще им минава номера с информационна война(пропагандата) - Психологическата война (Психовойната) се изразява в планирано използване на пропагандата и други психологически методи с основната цел да се повлияе върху мнението, чувствата, отношението и поведението на дадена вражеска група, в името на постигането на националните интереси. (Из Наръчник на американската армия). - http://***.dokumentalni.com/?p=1927
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 12 rate down comment 5
Атанасио
преди 9 години
Уйлям Блум, един от най-авторитетните американски анализатори, журналист и публицист, създател на първия алтернативен вестник в САЩ (Washington Free Press), събра и подреди в две книги престъпленията на САЩ по света от 1945 г. до 2000 г. Книгите са: Държава престъпник: пътеводител за единствената световна суперсила (Rogue State: A Guide to the World,s Only Superpower) и Убитите надежди: интервенциите на САЩ и ЦРУ след Втората световна война (Кilling Hope: U.S. Military and CIA Interventions Since World War II) - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1610853515859543Фредерик Уилям Ингдал, американски икономист, политолог го казва точно -''десетилетия бавно, но вярно, интересите на шестседем от най-крупните банки на Уолстрийт, на военната промишленост и интересите на нефтените компании фактически извършваха държавен преврат''САЩ са управлявани от бизнес върхушката, а не от редовите граждани'' http://presa.bg/article/archive/51700/11/33
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 17 rate down comment 6
Eon
преди 9 години
Е извинявайте ама по-голяма наглост и безочие не бях чел!!!"Така че работата не е само в нашите оръдия, но и в маслото ни. Ето защо ние трябва да налагаме подготвени по наш калъп споразумения за свободна търговия с Азия и Европа, ето защо най-важният източник на стабилност в света днес е доброто здраве на американската икономика. Можем да действаме "меко" само ако държим и "голяма тояга", и "дебел портфейл". "
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 22 rate down comment 5
Eon
преди 9 години
"Сега западните репортери се тюхкат как да получат виза за Китай; никой трезвомислещ американски бизнесмен не носи лаптопа си в Пекин; китайските хакери имат повече лични данни за тебе, отколкото (социалната мрежа) LinkedIn; Русия все още възнамерява да стане част от Европа - като анексира парче оттук, парче оттам; а Г-8 сега е Г-1,5 (Америка и Германия). "... а САЩ шпионират Германия, Франция и всички останалите европейски и латино-американски лидери... (това е забравил да спомене автора, ама нищо, да му напомним)...Китай виновни, Русия виновни - а вие - вие сте вода ненапита нали?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 22 rate down comment 5
Стефчо
преди 9 години
Китай неслучайно се въздържа в поведението си в Южнокитайско море - той не може да бележи икономически ръст без да изнася стоките си в Америка.Само в това изречение има поне 2 грешки - първо не се въздържа и второ Америка е само 25 % от оборота на китайците...и това нещо се води Ню Йорк Таймс.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още