Финансовото министерство на САЩ публикува нови ограничения, които могат да бъдат прилагани по отношение на руски енергийни проекти. Те са част от санкциите, които страната налага на физически и юридически лица, които имат връзки с Русия и са свързани с разрива в отношенията между Киев и Москва.
Ограниченията на Вашингтон вече се отнасят и до компании, които имат над 33% или мажоритарен дял в проекти, свързани с дълбоководни проучвания, проучвания в Арктика или шистови проучвания. С промяната САЩ забранява износа, реекспорта или предоставянето на технологии за тези дейности без специално разрешение.
Проучванията и добив на ресурси в Арктика е един от приоритетите на руското правителство. През лятото премиерът Дмитрий Медведев коментира, че за проекти в този регион ще бъдат отпуснати 160 млрд. рубли (2,8 млрд. долара), коментират руски медии, след като стана ясно какви промени ще настъпят в американското законодателство.
Роснефт пък прогнозира, че 20-30% от добива на петрол в Русия през 2050 г. ще идва именно от континенталния шелф на Арктика.
РИА Новости посочва, че на този етап администрацията в Белия дом отказва да коментира дали новите санкции ще се отнасят до "Северен поток" 2.
Новите енергийни санкции, които САЩ наложи през лятото, не се харесаха и в Брюксел. Мотивите на европейските чиновници бяха, че те могат да застрашат енергийната сигурност на общността.