IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Кой е виновен за кризата в еврозоната?

Обвинения се изпращат в различни посоки - според гледната точка на всеки засегнат

14:00 | 28.08.12 г. 35
<p>
	Ремонт на еврозоната е нужен - важно е обаче да се намерят истинските виновници за кризата. Снимка: Ройтерс</p>

Ремонт на еврозоната е нужен - важно е обаче да се намерят истинските виновници за кризата. Снимка: Ройтерс

Дебатът за това как да бъде разпределена цената за запазването на еврото често се съсредоточава върху един фундаментален въпрос, който остава неизречен, но се подразбира: "Кой все пак причини кризата?"

Една догадка: не само гърците са виновни, пише в свой материал за International Herald Tribune Джак Юинг.

В Германия обаче цари стереотип, че разпуснатите гърци са пропилели предимствата, които носи членството в еврозоната. Сред германските данъкоплатци се усеща явно негодувание, тъй като те чувстват, че от тях е било поискано да платят за греховете на гърците, както и на италианците и испанците.

Нещата, естествено, не са толкова прости. Макар да е вярно, че редица гръцки правителства носят голяма част от отговорността за кризата в еврозоната, тъй като управляваха лошо националната икономика и финанси, има още куп други виновници.

Сред тях са германските и френските банки, които отпускаха кредити на Гърция и надуха испанския строителен балон, както и европейските политически лидери, които преди повече от едно десетилетие въведоха еврото, въпреки че са знаели, че то има фундаментални дефекти.

Кръгът на виновниците за кризата в еврозоната може да включва още капризните инвеститори в облигации, които подцениха риска от гръцкия дълг още преди 2010 година.

Вина може да има и опасната им реакция дори на дребни събития, която нанесе вреди с високите цени на кредитирането на Испания и Италия, а оттам - и на техните икономики.

Други възможни "кандидати за злосторници" са банковите регулатори и националните правителства, които създадоха стимули за европейските банки да трупат държавни облигации на европейски държави.

Общественият дебат обаче изглежда се върти около културни стереотипи. Южняците са прахосници, които си живеят живота, а германците и понякога финландците, австрийците и холандците са скъперници без чувство за европейска солидарност.

Някои от тези стереотипи са по-обидни: германският канцлер Ангела Меркел дори бе представена в гръцки и италиански медии като един съвременен Хитлер.

"Играта на хвърляне на вината, която взема превес в политическия дебат в Европа, ясно показва, че трансграничното политическо сътрудничество в Европа е замразено", казва Джанкарло Корсети, професор по макроикономика в University of Cambridge.

Въпросът за вината витаеше във въздуха през последните дни, когато Меркел, френският президент Франсоа Оланд и други лидери от еврозоната се сблъскаха с вероятността Гърция да се нуждае от още помощ, освен вече получената, за да избегне неконтролирано излизане от валутния съюз.

Еврото може да изчезне, освен ако европейците не спрат да търсят виновник и не се съгласят да си поделят цената на решението, предупредиха група известни икономисти от мозъчния тръст Institute for New Economic Thinking (INET), който е финансиран от Джордж Сорос.

"Степента, в която пазарите сега наказват конкретни страни, може да е бледо отражение на национална отговорност", подчерта съветът на INET в публикуван миналия месец доклад.

Дълговата криза в еврозоната има своите корени в решения, взети през 90-те години на 20-и век, когато европейските лидери планираха единната валута. Мнозина икономисти предупреждаваха, че Европа все още не разполага с ключови елементи, необходими, за да проработи еврото, като общ европейски банков регулатор и система за подпомагане на изпаднали в затруднено положение финансови институции.

Тези недостатъци започнаха да се чувстват болезнено, когато ирландските банки започнаха да затъват през 2006 година. Ирландия бе принудена да плати сама по-голямата част от цената на спасителния план, което ускори изпадането на страната в дълговата криза, от която тя все още се възстановява.

Испания е изправена сега пред подобен проблем с банкова криза, от която не може да излезе сама.

Еврозоната не разполага и с ефективни инструменти за дисциплиниране на онези свои членове, които нарушиха определените с договор тавани на държавния дълг и бюджетния дефицит.

Тези недостатъци бяха добре известни.

Последна актуализация: 19:28 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

13
rate up comment 3 rate down comment 1
data
преди 11 години
3.След като стана видно че не работят институциите къде са лидерите за да спрат разрастването на кризата ? - европейските лидери са слаби . В Европа определено липсва обединителния лидер - такъв какъвто го има в САЩ , Русия или Бразилия . Щеше ли да е възможна сегашната криза при Тачер ? Или Де Гол ? Или при Лудвиг Ерхард ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 8 rate down comment 1
data
преди 11 години
2.След като се появиха дефицитите защо не проработиха институциите ? - бюрократите са си бюрократи независимо дали са в България или някъде другаде . На кой му пука за стратегически цели , важни са краткосрочните ! Да спечелим тия избори , пък после ще му мислим . Според мен големия недъг на парламентарните демокрации е , че всички се стремят да решават краткосрочни цели в рамките на 4-5 годишни мандати . В интерес на истината северните парламентарни монархии се справиха доста по добре - може би в резултат на комбинацията между тактика и стратегия
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 6 rate down comment 2
data
преди 11 години
1.Какво доведе до натрупването на дефицитите ? - определено бързата глобализация и свързаната с нея загуба на конкурентоспособност . Отварянето на Европа към Китай помете икономиките на Южна Европа състояща се основно от сравнително малки и семейни производители . Теорията казва че винаги силните се обединяват с слабите за да извлекат печалби от икономиката им . Обаче в освобождаването на търговията между Китай и Европа - кой е силния и кой слабия ? И не надценили Европа възможностите си ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 6 rate down comment 2
dean.jordanov
преди 11 години
Аз няма да казвам кой е виновен, не че нямам идея, но всеки един от тях трябва да понесе наказанието си, било то лично, колективно и по друг начин. Ако никой не понесе наказание, ще стане като в България. С натрупване системата ще се срине.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 6 rate down comment 1
data
преди 11 години
Виновните ? Най-общо можем да ги разделим на три : 1.Какво доведе до натрупването на дефицитите ?2.След като се появиха дефицитите защо не проработиха институциите ? 3.След като стана видно че не работят институциите къде са лидерите за да спрат разрастването на кризата ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 1 rate down comment 1
bgMan
преди 11 години
Кой бил виновен - ами лъжците, мързеливците, алчните, социалистите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 1 rate down comment 2
data
преди 11 години
Уф , като гледам какви мислители са всички :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 4 rate down comment 2
Боян
преди 11 години
В статията всичко си е написано като хората, човек с нормална интелигентност може да се досети за правилните изводи и те са, че всичко това е планирано добре от Германия, задлъжняването и т.н. Защо? Ами за да прокарат всички тези неща с единното следене на банките и да се обедини реално Европа като един общ пазар една валута едни регулации и едно управление, ако не е кризата почти нищо от тези неща нямаше да се прокара през парламентите на почти всички държави понеже всеки иска да си запази кокала за себе си, а не да го споделя с другите. Както в България местните управляващи не искат никой да не им се меси за нищо, така са и другите правителства и държави.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 0 rate down comment 7
the_evil_lord_Darth_
преди 11 години
И ти си *** като Ангела Меркел и Другият *** хилари Клинтън, който са взели маузера на Берлускони, за да арестуват целия свят с климактериума си, без да са си обръснали хитлеровите мустаци. Не искам да ме определяш като някакъв, защото в живота си до сега съм надвивал само на четирима - На попа от Александър Невски, на ходжата от Джамията, на Мешерето Кадафи дето си строши хранилката от блъскане, на Розовата Пантера от Бразилия и на Матастира Шаолин - Бсичките за МЕН са Обръснати Ходжи. Ще ти кажа как е най-добре да се случи - когато и ти имаш среща с Базилиск е най-добре той, да избяга от теб отколкото ти от него, защото иначе ще те преследва цял живот и ще ти отнема достойнството за удоволсвие.По този начин надвих на тези четиримата, които ти изброих!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 3 rate down comment 1
data
преди 11 години
Абсолютно вярно . Гърция през 2004 г. има дефицит от 5 % - какво направиха чиновниците от Европа от тогава до сега ? Само глупости !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още