Дебатът за това как да бъде разпределена цената за запазването на еврото често се съсредоточава върху един фундаментален въпрос, който остава неизречен, но се подразбира: "Кой все пак причини кризата?"
Една догадка: не само гърците са виновни, пише в свой материал за International Herald Tribune Джак Юинг.
В Германия обаче цари стереотип, че разпуснатите гърци са пропилели предимствата, които носи членството в еврозоната. Сред германските данъкоплатци се усеща явно негодувание, тъй като те чувстват, че от тях е било поискано да платят за греховете на гърците, както и на италианците и испанците.
Нещата, естествено, не са толкова прости. Макар да е вярно, че редица гръцки правителства носят голяма част от отговорността за кризата в еврозоната, тъй като управляваха лошо националната икономика и финанси, има още куп други виновници.
Сред тях са германските и френските банки, които отпускаха кредити на Гърция и надуха испанския строителен балон, както и европейските политически лидери, които преди повече от едно десетилетие въведоха еврото, въпреки че са знаели, че то има фундаментални дефекти.
Кръгът на виновниците за кризата в еврозоната може да включва още капризните инвеститори в облигации, които подцениха риска от гръцкия дълг още преди 2010 година.
Вина може да има и опасната им реакция дори на дребни събития, която нанесе вреди с високите цени на кредитирането на Испания и Италия, а оттам - и на техните икономики.
Други възможни "кандидати за злосторници" са банковите регулатори и националните правителства, които създадоха стимули за европейските банки да трупат държавни облигации на европейски държави.
Общественият дебат обаче изглежда се върти около културни стереотипи. Южняците са прахосници, които си живеят живота, а германците и понякога финландците, австрийците и холандците са скъперници без чувство за европейска солидарност.
Някои от тези стереотипи са по-обидни: германският канцлер Ангела Меркел дори бе представена в гръцки и италиански медии като един съвременен Хитлер.
"Играта на хвърляне на вината, която взема превес в политическия дебат в Европа, ясно показва, че трансграничното политическо сътрудничество в Европа е замразено", казва Джанкарло Корсети, професор по макроикономика в University of Cambridge.
Въпросът за вината витаеше във въздуха през последните дни, когато Меркел, френският президент Франсоа Оланд и други лидери от еврозоната се сблъскаха с вероятността Гърция да се нуждае от още помощ, освен вече получената, за да избегне неконтролирано излизане от валутния съюз.
Еврото може да изчезне, освен ако европейците не спрат да търсят виновник и не се съгласят да си поделят цената на решението, предупредиха група известни икономисти от мозъчния тръст Institute for New Economic Thinking (INET), който е финансиран от Джордж Сорос.
"Степента, в която пазарите сега наказват конкретни страни, може да е бледо отражение на национална отговорност", подчерта съветът на INET в публикуван миналия месец доклад.
Дълговата криза в еврозоната има своите корени в решения, взети през 90-те години на 20-и век, когато европейските лидери планираха единната валута. Мнозина икономисти предупреждаваха, че Европа все още не разполага с ключови елементи, необходими, за да проработи еврото, като общ европейски банков регулатор и система за подпомагане на изпаднали в затруднено положение финансови институции.
Тези недостатъци започнаха да се чувстват болезнено, когато ирландските банки започнаха да затъват през 2006 година. Ирландия бе принудена да плати сама по-голямата част от цената на спасителния план, което ускори изпадането на страната в дълговата криза, от която тя все още се възстановява.
Испания е изправена сега пред подобен проблем с банкова криза, от която не може да излезе сама.
Еврозоната не разполага и с ефективни инструменти за дисциплиниране на онези свои членове, които нарушиха определените с договор тавани на държавния дълг и бюджетния дефицит.
Тези недостатъци бяха добре известни.
преди 12 години П-С-П'Формулка описваща логиката на системата, а като ти куца логиката, никакви икономически и политически демагогии не те спасяват!..:DВ това - П' е разковничето. Първо излиза от джоба, а като свърши джоба, почват кредитите и дефицитите. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Нищо ново под Слънцето. След голямата паника по дълговете, започва П Р И В А Т И З А Ц И Я!!!!! Голчмото лапане апетитни активи, на безценица :))))))) Забравихте ли момчета, ко ни се случи на нас в България? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Според мен нещата са много прости - когато има една валута, трябва по - висока степен на интеграция. Това беше подценено, а на по-късен етап - трудно за реализиране. Еврото действа като своеобразен златен стандарт в рамките на съюза, понеже правителствата нямат контрол върху него. Притокът на капитали повишава цените и едновременно:1. затруднява износа, 2.облагодетелства вноса, 3. принуждава икономическите агенти да задлъжняват. Така затруднява икономиката едновременно по няколко линии.В този момент според закона на Грешам трябва златото да напусне страната и така да доведе до депресия, ликвидна криза и спад на цените, което да доведе до нормализиране. Историята показва, че спадовете на цените с 40 % били нормални. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Явно никой не смее да посочи истинските виновници - правителствата, водещи абсурдна "социална политика" и брюкселаджийските чиновници, които с безумствата си съсипват бизнесът. Според едните работещите хора във всяка страна са длъжни да блъскат като роби, за да хранят всякаква "интегрираща се" ***, а другите мислят повече за щастието на кокшляците, отколкото за просперитетът на хората.Ний на свой гръб знаем какво означава това - храним орди *** и хиляди фирми загиват заради безумни изисквания. Е, всяка държава в Европа си има своите *** - а общо ЕС си има цяла държава-***. Тя се намира южно от нас и освен да иска още и още пари, друго не прави. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Ааа, повярвай ми, разсъжденията ми изцяло изключват България като фактор или показател за това как трябва и как не трябва да се случват нещата или са се случвали през последните 50-60 години. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години На анархия ли да се осланяме или на тоталитаризъм?Или пък да се надяваме на някакъв *** от чалгарското простолюдие да ни управлява за по-добро??? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Хубаво баламосват с кризата с държавните дългове , защо иначе ще гръмнат банковите. Какво представлява дълг от 200 милиарда евро , колкото е реалния гръцки, в сравнение с банков дълг от 12 трилиона евро на немските банки и другите северни "стабиляги" са същата работа. Стабилната австрийска икономика или пък белгийска..или на скандинавските хрантутници, че какво им е стабилното? В Гърция давали банките кредити !!! в скандинавските ги дават срещу ес ем ес..Целта е еврото да изгърми много яко , за да не се стигне до северните бакии. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Ами няма да я давате. Трудно ми е да си представя какво ще стане ако в миг спре финансирането и за най-големите и "силни" икономики в момента - ще са в не по-завидно положение от гърците. Дългът, в световен мащаб и в настоящия си размер не може да бъде погасен. Ако единственото решение е да се трупа нов дълг - или да се реемитира постоянно стар - горко ни. При банковото кредитиране (фирмено или на физически лица) се стига до момент, в който банката ти става партньор/взима ти бизнеса или ти взима всичко ако си физическо лице. Какво ще стане на държано ниво... кой знае? Виновни - в прав текст - солидарна отговорност имат кредиторите за настоящото положение. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Ами ако всички дето имат право да управляват са толкова ненормални на кого да я дадем баницата? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Имаме си ние една стара приказка, която и в случая, мисля, е валидна, а именно, че "Не е луд този, който яде баницата..." отговор Сигнализирай за неуместен коментар