fallback

Три българчета стъпват смело в света на роботиката

Никита, Венеция и Борис вече са спечелили престижен конкурс за наука във Виена и някак съвсем естествено приковаха погледите към себе си и у нас

08:15 | 15.05.15 г. 10
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

“Нашите ученици Никита Овсянников, Венеция Георгиева и Борис Зюмбюлев бяха дадени за пример като успешни млади предприемачи при откриването на CEEDS'15 by Webit  по-рано днес. Както писахме по-рано, тримата заеха първото място в своята категория, както и наградата за най-добър проект от всички, представени от гимназиални ученици, на „Фестивала по природни науки и инженерство”, който се проведе на 14 март във Виена”, написа на 21-ви април на страницата си във Facebook Американският колеж в София.

Учебното заведение определено има повод за гордост. Тримата му възпитаници се превърнаха в големите звезди на технологичното събитие Webit през тази година.

Венеция е единственото момиче в звездния ни научен отбор. Тя е на 18 години, докато Борис и Никита са на 17. Тримата се познават отдавна. Момчетата са учили заедно в осми клас и макар че в началото не са си никак близки, впоследствие стават приятели. Едно от нещата, които ги събират, е страстта към науката.

“До тази година нямахме някакви по-амбициозни идеи, а по-скоро планове. Най-накрая решихме да направим нещо заедно”, разказва Борис. “Направихме първата крачка за Фестивала на науката, който се организираше в училище”.

Той се оказва и стъпката към много по-сериозно състезание във Виена, което българският отбор печели, създавайки специален робот. В училищния конкурс се включват с по-простичък робот, докато във Виена се появяват с много по-сложно и добре изглеждащо устройство.

“Вторият робот е на два етажа. На единия има сензори и платки - мозъкът на робота. На долния има батерия, двигатели и bluetooth устройство, с което се предават данни на компютър. Миналият беше на колела, само на един етаж и беше с една бяла платка, така че беше много по-тромав”, коментира Венеция.

След като сразяват конкуренцията в училище, Борис, Венеция и Никита получават подкрепата от учителката си по физика Красимира Чакърова, която ги насърчава да опитат да се явят на Фестивала на науката във Виена. Тя се свързва с организаторите на фестивала и урежда заминаването на българския отбор.

Първата задача на тримата е да накарат робота да изглежда по-привлекателно. Скриват част от кабелчетата му, слагат суич и правят значителни подобрения в кода. След всичко това устройството вече може да връща информация към компютър за разстоянието между себе си и препятствията, които среща по пътя си.

“Направихме лабиринт, който беше много по-професионален, за да покажем как работи устройството. Не е някаква сложна схема, но въпреки това илюстрира добре какво прави роботът”, допълва Венеция.

Идеята за самия робот идва от Никита и е свързана с филма “Прометей”.

“Действието в него се развива в бъдещето и се разказва за астронавти, които отиват на друга планета. Искаха да изследват една пещера в планетата и извадиха една джаджа, която пуснаха във въздуха. Тя полетя и започна да сканира с лазер пещерата”, твърди Венеция. По думите ѝ устройството им се сторило особено интересно и искали да създадат такова, което също да лети. В крайна сметка се стига до създаването на робот, който се движи по земя.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 14:10 | 14.09.22 г.
fallback