fallback

Какви са перспективите пред Дунавската стратегия?

Все още може да разчита на европейско финансиране, коментира експерт

11:07 | 03.07.19 г.

Прекратяването на прякото финансиране от Европейската комисия на Дунавската стратегия не означава, че тя не може да бъде финансирана чрез участие в множество други европейски проекти. Това каза Мариана Гoмилева, журналист, в ефира на Bloomberg TV Bulgaria.

“Дунавската стратегия представлява политическа рамка за взаимодействие между съседни страни –  в случая 14 държави, девет от който са членки на Европейския съюз (ЕС)", посочи тя, като напомни, че това не е програма на блока.

Гомилева съобщи, че предстои стратегията да бъде изменена, да стане по-синтезирана на местно ниво, както и да бъдат активизирани управниците, които да подготвят проекти по нея за финансиране по други програми.

Според нея Дунавската стратегия е жизнена и изпълнява целите си (над 40% от туристите, които са посетили България през 2018 г., са от Дунавския регион). Отделните страни си дават сметка, че е наложителна по-голяма активност.

„България се концентира около туризма, развитието на местни и фолклорни традиции. Хубавото е, че нямаме една крайна точка и ограничена цел, имаме широки интереси по много проекти“, подчерта Гомилева и съобщи, че мегапроектът, които очакваме всички, е "Дунав мост 3".

Тя отбеляза, че има девет проекта по поречието на Дунав за над 40 млн. евро в областта на водния транспорт, инфраструктурата, енергетиката, образованието и иновациите, които са определени като стратегически и са подкрепени от Стратегията на ЕС за Дунавския регион. България участва в осем от тях.

Какви са прогнозите за развитието на Дунавския регион ще разберете, ако гледате видео материала.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 00:07 | 14.09.22 г.
fallback