Европейският съюз (ЕС) се доказа като уникален инструмент за социално и икономическо сближаване. Затова трябва да продължим с политиките, допринасящи максимално за растеж и заетост, за да няма Европа на много скорости. Това заяви министър-председателят Бойко Борисов на неформалното заседание на държавните и правителствените ръководители на страните членки в румънския град Сибиу, информира пресцентърът на МС.
Във фокуса на работната сесия бяха поставени споразумението по новата Многогодишна финансова рамка на ЕС за 2021-2027 г. и работата по темите, залегнали в Стратегическия дневен ред от 2014 г.
Той се обяви за „адекватен и ефективен бюджет“ за следващия период и подчерта, че от особено значение е да се съхранят Кохезионната и Общата селскостопанска политика.
Борисов посочи, че от стратегическо значение за ЕС е завършването и пълноценното функциониране на единния пазар.
„За България основен акцент следва да бъде индустриалната политика, съобразена както с националните специфики, така и с предизвикателствата на дигиталната икономика и целите, свързани с опазването на околната среда и климатичните промени“, каза още Борисов.
Акцент в изказването си той постави и върху изграждането на цифровия пазар, развитието на иновациите и високите технологии. Премиерът се спря също на важността от изграждането на напълно интегриран енергиен съюз.
„За България ключов приоритет за възвръщането на доверието в банковия сектор и цялостната икономическа стабилност в Европа е задълбочаването на икономическия и паричен съюз“, каза още Борисов. Премиерът подчерта, че България очаква положително решение за членство в еврозоната и в Шенгенското пространство.
На работния обяд той коментира, че само една обединена и силна Европа може да гарантира мира и справедливостта. Премиерът акцентира, че България ще продължи да подкрепя шестте държави от Западните Балкани по пътя им към ЕС.