fallback

Програма LIFE ще финансира български градове за борба с мръсния въздух

Почти 90% от градското население у нас е изложено на прекомерно запрашаване

15:44 | 15.02.19 г.

Български градове ще получат средства по програма LIFE за мерки срещу мръсния въздух, съобщи Европейската комисия (ЕК).

В момента за действия срещу фините прахови частици (ФПЧ 10) са предвидени около 115 млн. лева по оперативна програма „Околна среда 2014-2020“ и за тях могат да кандидатстват Бургас, Видин, Димитровград, Монтана, Пловдив, Смолян и Столична община.

Други български градове обаче също страдат от замърсяването на въздуха. Според съобщението се очаква допълнителното финансиране от 16,7 млн. евро да се насочи към София, Бургас, Велико Търново, Монтана, Русе и Стара Загора.

Като цяло комисията отбелязва, че почти 90% от градското население у нас е изложено на прекомерни нива на ФПЧ през 2016 г., което е значително над средното за ЕС.

Обявената днес от ЕК инвестиция в последно одобрените интегрирани 12 проекта е в размер на 116,1 млн. евро. Проектите са в областта на околната среда и климата в десет държави членки -  Австрия, България, Чехия, Естония, Финландия, Гърция, Унгария, Италия, Португалия и Словения.

Интегрираните проекти обхващат пет области: природа, води, въздух, смекчаване на изменението на климата и адаптация към него.

Избраните 12 проекта са с общ бюджет от 215,5 млн. евро, от които 116,1 млн. евро съфинансиране от ЕС.

Плановете са  новото финансиране по LIFE да мобилизира допълнителна подкрепа на стойност над 3,2 млрд. евро, тъй като държавите членки могат да използват и други източници на финансиране на ЕС, включително земеделски, регионални и структурни фондове, „Хоризонт 2020“, национални фондове и инвестиции от частния сектор.

Околна среда

Български и унгарски градове ще получат средства за борба със замърсяването на въздуха — чрез мерки като подмяната на замърсяващите битови отоплителни системи или изграждането на устойчив обществен транспорт и на инфраструктура за велосипедисти и електрически превозни средства.

Тези два интегрирани проекта имат общ бюджет от 32,6 млн. евро, като 19,6 млн. евро са от програма LIFE. В рамките на двата проекта ще се координира използването на близо 1,77 млрд. евро допълнително финансиране.

Природа

Интегрирани проекти в Чехия, Унгария, Португалия и Словения ще допринесат за опазване на природата на Европа, като подкрепят политиката в областта на биоразнообразието и подобрят управлението на мрежата защитени зони „Натура 2000“. В допълнение към общия си бюджет от 73,7 млн. евро, от които 44,2 млн. евро от LIFE, тези четири проекта ще координират използването на 157 млн. евро допълнително финансиране от европейски и национални средства и средства от публичния сектор.

Води

Финансирането по програма LIFE помага на Австрия и Естония да съчетаят управлението на речните басейни с управлението на риска от наводнения и опазването на природата. Двата екопроекта имат общ бюджет от 33,2 млн. евро, като 19,9 млн. евро са от програма LIFE. В рамките на двата проекта ще се координира използването на близо 518 млн. евро допълнително финансиране.

Климат

Четири проекта за действия по климата са с общ бюджет от 75,9 млн. евро, включително 32,4 млн. евро от програма LIFE. В рамките им ще се използват още 778,3 млн. евро допълнително финансиране от европейски и частни средства в следните области:

Намаляване на емисиите на парникови газове във Финландия, Италия и Словения. Намаленията ще бъдат постигнати чрез изграждане на капацитет, автомобилен транспорт с нулеви емисии, поглъщане на въглерод.

Приспособяване към изменението на климата: проектът в Гърция подкрепя изграждането на капацитет на местно и регионално равнище за изпълнението на националната стратегия за адаптиране към изменението на климата.

Програма LIFE е инструментът на ЕС за финансиране в областта на околната среда и климата. Тя действа от 1992 г. и е съфинансирала над 4600 проекта в целия ЕС и в трети държави. Във всеки един момент се работи по около 1100 проекта. Бюджетът за периода 2014—2020 г. е 3,4 млрд. евро по текущи цени.

Интегрираните проекти по LIFE са въведени през 2014 г., за да се помага на държавите членки да постигат съответствие с основни законодателни актове на ЕС в областта на околната среда, природата и климата. За следващия дългосрочен бюджет на ЕС, за периода 2021 – 2027 г., Комисията предлага финансирането за програма LIFE да се увеличи с почти 60%.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 20:06 | 12.09.22 г.
fallback