fallback

Дунавските държави ще трябва да финансират сами стратегията за региона след 2020 г.*

ЕК отпуска финансиране за България след наводненията в Бургаско през 2017 г., съобщи Корина Крецу

14:47 | 18.10.18 г.

Няма да има финансиране от Европейската комисия (ЕК) за Дунавската стратегия след 2020 година. Това каза на пресконференция в София комисарят по регионална политика Корина Крецу. Тя е един от участниците в Седмия годишен форум на Стратегията на ЕС за Дунавския регион, която в момента се председателства от България.

Това са макрорегионални стратегии, те се финансират от държавите, които участват, категорична бе комисарят. Тя призова участващите страни да заложат на транснационални проекти и да подкрепят стратегията с действия.

Корина Крецу съобщи, че ЕК е решила да отпусне 2,2 млн. евро след наводненията от 2017 г. в Бургаско, при които имаше и загинали. Средствата са за преодоляване на последствията и инфраструктура.

Тя припомни, че в Дунавския регион живеят над 112 млн. души или една пета от населението на Европейския съюз (ЕС), а стратегията е създадена през 2010 г. Като приоритет тя посочи да бъде преодоляна несигурността за работните места в региона. 

Целта на стратегията е да свържем хората, да улесним бизнеса, каза външният министър Екатерина Захариева. Тя припомни, че Дунав свързва най-богатите и най-бедните европейски региони.

Регионът има нужда от големи инвестиции с висока добавена стойност, каза регионалният министър Петя Аврамова. Тя отбеляза, че за развитието на туризма трябва да се подобри корабоплаването по Дунав и да бъдат доизградени коридорите 4, 8, 9 и 10.

Строителството на трети мост над Дунав при Русе и други подобни проекти са важни за целия регион. Непрекъснато се увеличава трафикът по коридор 9, каза Аврамова.

От туристите, посетили България тази година, над 2,8 млн. са от Дунавския регион или 40%, отчете министърът на туризма Николина Ангелкова.

На форума министрите с ресор туризъм приеха съвместна декларация за сътрудничество в следващите години.

Обсъдено е създаването на общ маршрут в Дунавския регион за нематериалното културно наследство и подготовката на съвместни проекти, съобщи българското Министерство на туризма. Инициативата може да бъде свързана с кухня, традиции, фолклор, ритуали, фестивали и легенди под общия бранд „Дунав“.

*Новината е допълнена в 17:51 ч.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:48 | 13.09.22 г.
fallback