Стопаните на млечна ферма край Добрич искат роботи да доят кравите и кандидатстват с проект за иновацията. Това разказа собственичката на фермата Радослава Рогова, която посрещна в стопанството медии от Асоциацията на селскостопанските журналисти в България (АСЖБ).
Радослава е наследила фермата в село Котленци от баща си, който преди години купува разрушено държавно птицевъдно стопанство. Там работи цялото й семейство.
Сега във фермата има над 400 животни, от които 210 са млечни крави от породата Холщайн.
Стопанството разполага с модерна доилна техника след проект по програма ФАР, а след това по Програмата за развитие на селските райони (ПРСР) продължава да допълва оборудването.
От над 3000 кг мляко на ден две трети се изкупуват от голям преработвател. Останалите количества се използват за кашкавал, сирене, кисело мляко и масло в мини мандра във фермата, която е регистрирана по Наредба 26 за директни доставки към потребителите. Млечните продукти се продават на фермерски пазар в Добрич и фирмен магазин на стопанството.
Радослава коментира, че собственото производство я прави по-сигурна, тъй като не е толкова зависима от изкупните цени на млякото.
Стопанството обработва над 4000 дка земи заедно с пасищата, за да се снабдява с фураж за животните. За целта фермата разполага с всички необходими машини. Кравите се отглеждат свободно в двора без да ходят на паша.
Снимка: Надежда Бочева, Investor.bg
Стопаните са много доволни от дългогодишните си работници, но срещат големи трудности с наемането на нови хора.
Според Радослава за работа във фермата кандидатстват само тези, които не са се реализирали никъде другаде и тя не е доволна от работата им.
В момента фермата кандидатства с проект за роботно доене с два робота и чака одобрение. Един робот може да замени четирима доячи, обяснява Радослава. „Без кадри няма развитие“, казва тя. Ако проектът й бъде одобрен, планира да не освобождава доячите, а да ги насочи към работата в мандрата или на полето.