Столичното 144 училище "Народни будители" обяви, че се отказва от програмите "Училищен плод" и "Училищно мляко".
В протестно писмо до Министерството на земеделието, Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) и Държавен фонд „Земеделие“ директорът Величка Николова обясни, че тези програми са довели до множество неясноти и неудобства, които са повече отколкото ползите за децата, родителите и учителите.
„С тази наредба, която променяха лятото поне три пъти, аз мисля, че създадоха възможност за лобистки фирми, които да печелят“, каза тя пред БНР.
Според Величка Николова условията могат да бъдат изпълнени от една до две фирми в България. Тя попита как две фирми ще успеят да се справят във всички училища и как ще съхраняват продуктите при условие, че досега те са раздавани в ученическите столове.
Чавдар Маринов от Българската асоциация на организациите на производители на плодове и зеленчуци определи ситуацията като „административен хаос, внедрен чрез бързите промени в наредбата“ и припомни изискването на асоциацията да бъде изследван капацитетът на фирмите, които участват в схемите.
„Имаме доста сигнали от директори на учебни заведения и земеделски производители, които твърдят, че искат да се откажат от схемата. Много са писмата към нас, които споделят това тяхно желание за отказ“, заяви Николов. От асоциацията обещават мащабни действия по разкриване на нелоялните практики в схемата.
Промените в наредбата засягат основно критериите за избор на доставчик от учебните заведения в случай, че училището е решило да участва в схемата не самостоятелно, а чрез заявител – доставчик, отговори Калина Тутева, държавен експерт в дирекция „Пазарни мерки и организация на производители“ в Министерството на земеделието. Наредбата предвижда още два варианта, в които учебните заведения могат да участват в тази схема по реда на Закона за обществените поръчки (ЗОП).
Вторият вариант е да участват самостоятелно, а третият да кандидатстват чрез общините. „По отношение на съхранението и раздаването на продуктите разпоредбите на наредбата не са търпели изменения“, заяви експертът.
„По какъв начин ще участват училищата в схемата, е техен избор“, категорична е тя и подчерта, че не очаква училищата да се откажат от схемата.